bišonek - foto: Ladislava Kalužová

bišonek

Patří do velmi starobylé skupiny bišonků, bílých „dámských“ psíků,

kteří prokazatelně existovali již ve starověku. Celý středověk byli oblíbenci královských rodin v Itálii a ve Francii. Novodobá historie bišonka začíná až mezi válkami, kdy se na jeho definování podíleli francouzští a belgičtí chovatelé.

český strakatý pes - foto: Pes Jíra

český strakatý pes

Historie tohoto plemene není nikterak dlouhá,

a proto je o to více důležitá jeho současnost a vývoj do budoucna. Původně se český strakatý pes nazýval Horákův laboratorní pes. A jak už tento název napovídá, tak skutečně bylo jeho úkolem číslo jedna sloužit k pokusným účelům vědy. Tito psi byli vyšlechtěni v 50. letech minulého století a to přímo pro potřeby Fyziologického ústavu Československé akademie věd v Praze. Za ,,otce´´ těchto strakatých krasavců můžeme vděčit známému kynologovi a zaměstnanci výše uvedeného ústavu Františku Horákovi. Tento kynolog stvořil i dnes již FCI uznávané plemeno českého teriéra.

Coton de Tuléar - Correlie - Michaela Nováková

coton de tuléar

Coton de Tuléar neboli madagaskarský bišonek pochází z ostrova Madagaskar.

Název plemene má spojitost s jeho osrstěním a místem prvních výskytů. Označení ,,Coton´´ je spojováno s jeho srstí, která svou strukturou i zbarvením připomíná květy bavlníků. Zbývající část ,,de Tuléar´´ označuje přístavní město Tuléar, odkud se cotonci pravděpodobně dostali na Madagaskar.

mops - foto: Katerina Ungrová

mops

Mops se řadí mezi velmi stará plemena s bohatou a úctyhodnou minulostí.

První dochované zmínky se přisuzují Číně, kde by měly počátky chovu datovat před více než dva tisíce let. V Číně mops plnil důležitou úlohu, kterou bylo dělání společnosti buddhistickým mnichům. 

Daisy a Mkeš Taťána Krömerová

lvíček

Historické kroky o menších psech lvího střihu s delší srstí vedou do starého Egypta, Řecka i Říma.

Během obchodování v 11. až 13. století se na lodích často přepravovala i různá zvířata. A díky tomu byli z Dálného východu dovezeni předci lvíčků do Středomoří.

Společenští psi

Je nejpočetnější skupina psů chovaných člověkem, jsou to psi sloužící jako společníci.

Je to nepřeberná skupina plemen, kterou šlo snadno vyšlechtit do velikostí, stavby těla, barvy a typu srstí, k přání a vkusu člověka.

pozitivní vliv zvířete na člověka

Na různé změny a novinky v technických oborech jsme zvyklí, možná ale někomu uniká, že se vyvíjí i oblast sociální, kam do určité míry spadá i soužití člověka se zvířaty.

bulteriéři - foto: Aneta Jungerová

Bulteriéři

jsou mezi ostatními psy celkem snadno rozeznatelní, mají typickou stavbu těla, která je odlišuje od jiných plemen psů a o jejich příslušnosti není pochyb. Představují typ mohutně osvaleného psa s velikou hlavou a mocnými žvýkacími svaly. Bulteriéry jsou obecně nazývána všechna plemena známá jako teriéři typu Bull, ale údaj teriér v jejich názvu nijak nezadává k jejich klasifikaci přiřazení k teriérům, 

malá dogovitá plemena psů - foto: Aneta Jungová

Malí dogovití psi

po svých velkých příbuzných zdědili, houževnatost, odvahu a vyrovnanou osobnost. U jiných malých plemen psů je vidět, že bývají hyper aktivní, příliš nervózní, konfliktní a často je doprovází hlasitost, nepříjemné hloupé štěkání. Výhodou malého vzrůstu s kombinací vlastností svých velkých bratranců  je, že nemají problém s chovem v bytě, jsou pravými rodinnými psy, snadno opečovatelnými společníky.

Dasty
Mia
Connie
Čestr
Nellinka

V této sekci zatím nejsou žádné profily ocásků. Přidejte jej!

mag
Ankara
Agnes
Eliviann
Connie
Ali
Pražák
Eiko
Benji
zena Abi
Ovčarka
Dan
Bak
Lenti
Nero
Amanda
Terka
Špunt
Marty
Bad
Elmo
Manžu
Frosty
Eli
Max
Colorado
Ovčarka
Dan
Sheila
Dasty