Chladnokrevníci
jsou koně z větší váhou než 800 kg. Chladnokrevné rasy se hlavně užívaly jako tažné koně, při práci v zemědělství i v průmyslové výrobě, jako například v pivovarnictví a při distribuci zboží obchodních společností. Jako typ koně pro transport těžkých nákladů. Po vytlačení motorismem se nejčastěji používají v lesnictví při vyprošťování v nepřístupném terénu, pro dnešní techniku.
Teplokrevníci,
koně dnešního volného času, užívané k drezůře, ke skokům přes překážky a klusáckým dostihům. Teplokrevné rasy se používají jako kočárové koně, jezdecké koně, dříve velice nasazované v armádě, dnes u elitních jezdeckých oddílů, například policie. Jsou to koně pohyblivější a lehčí než chladnokrevní a ovladatelnější, méně citlivější, než koně plnokrevní.
Plnokrevníci
se opírají o chov arabů, jsou nejvíce používaní v dostihových závodech. Rozlišují se na arabské (ox) a anglické (xx) plnokrevníky. Obě rasy jsou velice choulostivé, dosahují rychlosti do 70km/h a průměrná rychlost na 150km dělá 12 – 20km/h.
Polokrevníky
nazýváme křížené plnokrevné koně s jinou rasou koní.
Pony
jsou menšího vzrůstu, pod 1,48 m kohoutkové výšky s podsaditou stavbou těla, silným skusem a vysokou délkou života. Užívají se hlavně k jezdectví a mohou se užívat i k tažení.