Detail druhu

zavíječi

tvoří zajímavou skupinu rozmanitých motýlků, kteří jsou aktivní hlavně v noci. Se svými 10 000 druhy jsou jednou z nejpočetnějších čeledí. Patří mezi ně velmi mnoho významných škůdců.

mol moučný 

Ephestia kuehniella

Pochází z Asie odkud byl zavlečen do Ameriky a Evropy. Vyskytuje se všude, kde mohou nalézt trochu mouky ke svému vývoji. Jako chovné zařízení jsou nejlepší 5 l lahve naplněné do 1/3 potravou, která může být stejná jako pro potemníky (směs různých šrotů a přídavkem sušeného mléka, sušených kvasnic). Do nádrže umístíme vlnitý papír, na něm kopulují a odpočívají imaga, vylézají sem housenky, které se chystají zakuklit. Ty již také nepřijímají potravu a získávají nazelenalé zbarvení. Při 25° C trvá vývoj 35 - 45 dní, při pokojové teplotě asi 90 dní. Imago žije 7 - 14 dní a během této doby se nemusí živit. Samice za svůj život snese 50 - 300 vajíček.

zavíječ voskový

Galleria mellonella

Chovný materiál si můžeme opatřit ve včelínech, kde zavíječi mohou způsobit velké škody. Jako chovné nádoby jsou opět vhodné lahve uzavřené víčkem s naletovaným jemným sítkem. Vývoj trvá při teplotě 30° C asi 8 týdnů. Jako potravu použijeme včelí plásty nebo umělé půdy, které jsou levnější. Na kousek vosku necháme naklást motýly vajíčka a jakmile housenky trochu povyrostou, přidáme jim umělou půdu. Larvy rostou 25-30 dní, pak se kuklí.

Předpisy na umělé půdy:

  • Předpis č. 1: Kukuřičný šrot 2 díly, pšeničný šrot 1 díl, pšeničná mouka 1 díl, sušené mléko 1 díl, sušené kvasnice 0,5 dílu, včelí vosk 1,8 dílu, včelí med 1 díl, glycerin 1 díl

Sypké přísady promícháme a ohřejeme na 60 °C, také ohřejeme med a glycerin. Ve vodní lázni rozpustíme vosk a promísíme jej s ostatními složkami. Nakonec přidáme glycerin. Při uložení v papírovém sáčku v chladu má tato půda téměř neomezenou trvanlivost.

  • Předpis 2: 300 g glycerin, 250 g sušené kvasnice, 500 g sušené mléko, 250 g med, 500 g sojová nebo jiná mouka

Glycerin, med a kvasnice se smíchají a po nějaké době se vmíchá mléko, sojová mouka a 1 % váhového objemu propionátu sodného nebo draselného.

text: Milan Kořínek - Akvárium terárium 11/1993