Sportovní rybolov
je v České republice významnou aktivitou, které se v současné době aktivně věnuje více než čtvrt milionu lidí, patří tak mezi největší zájmová sdružení, každý rok jeho členů přibývá. Kromě svazových revírů získávají na oblibě také soukromé revíry a mnoho rybářů je ochotno kvůli své zálibě podnikat cesty i mimo Českou republiku. Český rybářský svaz, většinu sportovních rybářů sdružuje, jeden ze svých základních pilířů považuje ochranu přírody a vod a pomáhají udržovat stav ryb. Sportovní rybáři ovlivňují situaci v našich vodách, nejsou jediní, ale mají k ochraně našich volných nejblíže. Přes zlepšující se stav životního prostředí mnoho našich řek vymírá doslova před očima. Snaha o reintrodukci některých druhů ryb, jsou převáženy ztrátami, o nichž už se mnoho nemluví, které mají nedozírné následky. Na jedné straně za tuto situaci mohou samotní rybáři, jejichž počet neustále roste, zlepšuje se jejich náčiní používané k rybolovu a ani rybářská legislativa na tyto změny nereaguje pružně, aby následky dokázala potlačit. Dalším problémem jsou také stavy chráněných predátorů, zejména kormoránů, kteří naše vody plení, či současná politika, která, podněcovaná strachem z povodní usiluje o stále pokračující regulaci toků, což je zásah do životního prostředí ryb velmi rozsáhlý, že mnohdy dokáže strukturu rybí populace zcela pozměnit a oslabit. Všechny tyto komplikace spolu úzce souvisejí a prolínají se, pro vlastní přírodu znamenají obrovskou zátěž.
Sportovní rybolov má v Českých zemích dlouholetou tradici.
Jeho rozvoj souvisí s módními trendy, proměnou v chápání přírody a uvolněním volného času jako času k rozvoji společenského života a vlastnímu využití každého jedince. Nejdůležitějším motivem k jeho provozování je pro více než polovinu našich rybářů pobyt v přírodě.
Rybářský svaz se zaměřuje především na produkci násadových ryb.
Hospodaří na více než dvou tisících chovných rybnících. Zarybňování provádí převážně z vlastní produkce. Vysazuje do rybářských revírů 30 druhů ryb. Zarybňování provádí rybářský svaz bez výraznější podpory státu, v poslední době jsou ale organizovány některé záchranné akce, hrazené z dotací Evropské unie. Každý rok se v revírech ČRS uloví v průměru přes 3 100 tun ryb. V rámci svazu působí téměř 4 800 členů rybářské stráže, které zajišťují ochranu revírů a rybochovných zařízení. Podle svých stanov se svaz také aktivně zapojuje do „řešení problematiky zprůchodňování vodních toků, do řízení při povolování nebo změně povolení k provozu malých elektráren, odběrech vody, úpravách koryt vodních toků. Zabývá se také sledováním počtu rybožravých predátorů a vyhodnocováním jejich vlivu na společenstva volných vod a zapojuje se do jednání s orgány státní správy ochrany přírody při řešení této problematiky. A spolupracuje se státní ochranou přírody při záchraně ohrožených druhů ryb a vodních organismů.
text: Radek Štěpánek