Detail druhu

aratinga sluneční

aratinga sluneční, zlatý - Roman Strouhal  - svět papoušků

Velikost: 30 cm

Samec je celkově žlutý, čelo, strany hlavy, spodní břicho, kostřec a spodní záda má variabilní s oranžovým nádechem.

Spodní krovky ocasní zelené se žlutým odstínem, plášť zelený, střední krovky křídelní a spodní krovky křídelní variabilně žluté, znatelně nazelenalé. Velké krovky křídelní má zelené, vnější krovky ruční modré, letky ruční a loketní zelené, na špici modré. Ocasní péra jsou olivová, na špici namodralá, spodní strana ocasu a letek je olivově šedá. Zobák šedý, duhovka tmavě šedá, běhák šedý.

Samice je stejně zbarvena jako samec, někdy je menší. Podle zbarvení ji nelze od samečka rozlišit, neboť vybarvení těchto papoušků je značně variabilní.

Mláďata mají temeno nazelenalé, horní záda a lopatky zelené se žlutým nádechem, kostřec a spodní záda s nádechem do červena, vrchní krovky ocasní zelené se žlutým odstínem, prsa a břicho oranžové, spodní krovky ocasní zelené, lemované světle zeleně, malé a střední vnější krovky křídelní zelené se žlutým okrajem, zobák bledší.

Guayana, ojediněle jihovýchodní Venezuela a severovýchodní Brazílie v Roraima, severní Amazonas, Pará a pravděpodobně severozápadní Amapá.

Aratinga zlatý, zvaný také aratinga sluneční se vyskytuje ve své domovině jen lokálně.

V žádné oblasti nebyl zjištěn ve větším počtu. V jižním Surinamu byly pozorovány menší skupiny na savanách, v otevřené krajině a v palmových hájích. V severním Surinamu není vůbec zastoupen. V Guayaně se podle vyprávění domorodců objevují jen velmi vzácně. V jihovýchodní Venezuele byli pozorováni v roce 1848 u Cerro Roraima, jiné záznamy nejsou známé. V době hnízdění žijí v párech nebo v rodinných skupinách, mimo dobu hnízdění se shlukují do hejn. Vyhledávají zralé, živí se bobulemi, ořechy, květy, pupeny, semeny a jinou rostlinou potravou. Je  to hlučný pták, kterého ve volné přírodě spíše uslyšíme, než uvidíme. Ornitologové, kteří jej ve své domovině pozorovali, uvádějí, že svým zbarvením mezi zelenými větvemi stromů připomínají žluté květy. Hnízdí v dutých stromech, nejčastěji v palmách. V Surinamu bylo jejich hnízdo nalezeno v únoru v dutině palmy. Domorodci chovají tyto papoušky ochočené v klecích i volně.

Směs pro velké papoušky, různé ovoce, bobule, zelené krmení.

Vaječné míchanice obvykle neberou jako ostatní druhy rodu Aratinga. Doporučují se jim dávat i semena divoce rostoucích bylin, nedozrálé obilí a kukuřice v mléčné zralosti. Berou také ořechy, piškot, proso, mrkev a jablka. Na ohryz mají mít větve černého bezu.

text: Čerpáno z lit. Milana Vašíčka, Roman Strouhal - papouskov.cz