astrild rubínový yorský
U astrilda rubínového byly určeny tři zeměpisné formy:
- Astrild rubínový západní - N.phaëton phaëton - Obývá severozápadní Austrálii.
- Astrild rubínový východní - N.phaëton iredalei - Obývá severovýchodní Qeensland a jeho červené zbarvení není tak intenzivní.
- Astrild rubínový yorský - N.phaëton evangelinae - Vyskytuje se na poloostrově York a na jižním cípu Nové Guineje.
Jeho zbarvení je téměř shodné s formou iredalei,
přičemž hlavním rozlišujícím znakem je krémové až skoro bílé bříško. To je u forem žijících v Austrálii tmavé až černé. V přírodě žije v párech nebo v menších skupinkách. Živí se semeny různých travin. Obývá travnaté pláně a zdržuje se především v blízkosti řek, kde často také hnízdí v rákosí, ve vysoké trávě nebo v hustých keřích. Hnízdní materiál nosí sameček a samička hnízdo staví a upravuje. Snůška čítá 5 až 8 čistě bílých vajíček. Rodiče se v sezení střídají a mladí se líhnou obvykle po 14 dnech. V tuto dobu oba rodiče hojně chytají veškerý hmyz, termity i malé drobounké kraby obléhající ve velkých hejnech vystouplé balvany z vody. Mladí opouštějí hnízdo po 20 dnech a zhruba za dalších 14 dnů jsou zcela samostatní. Mimo dobu hnízdění se shlukují v poměrně velká hejna.
Do Evropy je poprvé dovezen v roce 1861a první odchov se podařil až v roce 1876.
Dovážen byl jen zřídka, od toho se odvíjela jeho dosti vysoká cena. Astrild rubínový je skutečný krasavec a vždy upoutá pozornost každého chovatele. Jeho velkou nectností je jeho nesnášenlivost, nejen vůči jiným druhům, ale i k druhu vlastnímu.
Sám jsem jednou Astrildy rubínové yorské u jedné firmy dovážející exotické ptactvo koupil,
vypadali nádherně, jeden pár stál 3000 Kč. Ptáci byli v perfektní kondici, pár jsem umístil společně do klece cca 80 cm dlouhé. Druhý den samička uhynula, zůstal mi pouze sameček, kterého jsem později prodal. Tím pro mě jejich chov skončil dříve, než začal. Chov těchto krasavců mě stále láká a věřím, jakmile se naskytne příležitost, opět si je pořídím. Z různých zdrojů vím, že se dá chovat jak ve voliérách, tak v metrových klecích. Jeho chov je hodně podobný s Astrildem rákosním, rozdíl je hlavně v jeho nesnášenlivosti. Všem kdo se chovem tohoto krasavce zabývá, přeji víc úspěchů a hodně štěstí.
Text a foto: Tomáš Prachař penkavy-nadherne.cz