Jak začít chovat si vlastní drůbež.
Kdo chce v dnešní době kvalitní vejce, si musí připlatit. Často je slyšet o nevhodných podmínkách držení, ve kterých kuřata a slepice přežívají. A také, že jsou krmena potravou, která neprospívá jejich zdraví, potažmo pak ani zdraví našemu. Řešením pro mnohé by mohlo být začít si chovat vlastní drůbež a těšit se z domácích vajec.
Když plánujeme výstavbu kurníku,
tak musíme počítat s tím, že na jeden m² můžou být tak 3 až 4 slepice a musí mít hřady, bidélka. A u toho hřadu se počítá asi 20 cm na jednu slepici. Zapotřebí je i dostatečné větrání kurníku. Měly by stačit jenom otvory, kterými slepice chodí ven. A případně něco ve střeše, ale v kurníku nesmí být průvan. Co se týče teploty, slepice jsou citlivé na mráz a je ideální, pokud v zimě v kurníku teplota neklesá pod nulu.
Na podzim a přes zimu přestávají slepice snášet,
takže pět vajíček, na třicet slepic je ještě dobrý. Slepice snášejí třeba do vystlaného koše, ale můžou do kukaně upletené z proutí, nebo udělaná snášková hnízda. Mohou být dřevěné boxy. Jedno snáškové hnízdo by mělo být zhruba asi na čtyři slepice,.
30 slepic sežerou tak 3 kg zrní denně, plus zelené krmení a zeleninu. Aby měly něco zeleného. Výhodou je, pěstovat i zeleninu, mít dost i takových různých listů z kapust, ze zelí a podobné nebo nasekat trávu. Domácí chov slepic má tu výhodu, že slepice zkonzumují zbytky z kuchyně, jako jsou vařené brambory a starý chleba. Je důležité dávat slepicím skořápky, protože obsahují vápník, který slepice potřebují na to, aby ta vajíčka, která snášejí, byla pevnější a skořápky jim nepraskaly.
Vodu určitě čerstvou každý den a v létě pro již zmíněný počet i deset litrů. Na podzim, v zimě třeba jenom litr, dva litry denně. Když je chladněji a třeba když prší, tak se napijí z kaluže.
U výběhu se počítá 5 až 10 m² na slepici.
Samozřejmě, čím větší výběh, tím větší šance, že tam zůstane tráva a nebude to rozhrabané. Začátkem jara je hned nepouštíme, necháme výběh vždycky obrůst, ať jsou na jaře a přes léto jsou na zeleném, na podzim, když více prší, tak už to vše rozhrabou. Výška oplocení postačí asi tak metr. Běžně to stačí, ale sem tam nějaká slepice plot přelítne, ale stačí přistřihnout křídla a je to vyřešené.
Pořizovací cena slepice záleží na stáří, ale dá se koupit tak od sto do dvou set korun.
Slepičkám je zapotřebí občas uklidit.
Ideální je jednou týdně, podle ročního období. Když je třeba bláto, tak častěji. Jako podestýlku používáme slámu, která je to asi nejlepší. Pokud jsou k dispozici, můžeme použít i piliny. Podestýlka se vyváží na kompost, takže pak je z toho dobrý hnojení.
Slepice by měla snést kolem 200 vajec ročně.
Nejvíce snáší první rok, pak už ta snáška klesá. A pokud už je snáška hodně malá, když je slepice starší, je dobré s ní na porážku nebo sama uhyne. Stará slepice je pro ty, kteří jedí maso, dobrá do polívky. Mladá slípka, takzvaná kuřice, začne snášet vejce zhruba v pěti měsících. Slepice by měla snášet, až do slepičino klimaktéria, to znamená do vyhasnutí pohlavních cyklů, což se stane zhruba po třech letech. Slepice starší čtyř let, pokud jsou zdravé, se začnou změnou hormonů chovat jako kohouti. Kokrhají a rostou jim ostruhy. Obecně se dožívají zhruba pěti let.
text: Jitka Pichová bio-zelenina.cz
zdroj: čt polopatě