Detail druhu

Coursing

Coursing Ješín - foto: Pes Jíra

Jde o běhání psů založeném na touze psa lovit a jeho kořistnickém pudu. Běhá se po přirozeném terénu za umělou návnadou igelitových střapců nebo králičí kůže, je tažena navijákem přes kladky, simulujíc kličky, nahrazují běh zajíce. Běh za živou návnadou, zajícem, kočkou je u nás zakázán, v Rusku, Polsku a Španělsku se tak ještě koná. Dráhy jsou v přirozeném terénu s využitím přírodních či dosazených překážek a musí být bezpečné a pro psy přehledné. Psi při coursingu vesměs loví za použití zraku, prokazují svou rychlost, inteligenci, úsilí, obratnost, odolnost, když návnadě různě nadbíhají a kličkují.

Délky tratí měří od 500m do 1km. Coursing Ješín - foto: Pes Jíra

Závody se běhají na dvě kola, při druhém běhu se trať mění, buď se běží opačně, nebo se dráha přestaví. Pes je ze startu ručně vypuštěn na pokyn startéra „go“ ana závěr pes provádí takzvaný „kill“, chycení a zakousnutí návnady. Kritéria, rychlost, inteligence, úsilí, obratnost, odolnost je bodováno rozhodčími v každém kole. Maximální počet bodů jednoho kola je 100, 50 bodů je minimum pro postoupení do kola druhého.

Coursing Ješín - foto: Pes JíraPodle mezinárodního řádu je tento sport určen pouze pro plemena skupiny FCI X, chrti, vyjmenovaná plemena skupiny FCI V, faraónský pes, basenji, podengové a národně uznaná plemena dlouhosrstý vipet a chortaja borzaja.

Národní dostihový a coursingový řád dovoluje závodit všem plemenům zapsaným v plemenné knize, v registru uznaném FCI,  „nechrtím“ plemenům, není umožněno získávat tituly,  licenční poplatek je pro ně poloviční. Vlastník musí být členem ČMKU.Coursing Ješín - foto: Pes Jíra

Pro účast v závodech je nutné se přihlásit na licenční běhy a mít vystavenu závodní licenci.

K získání licence se absolvují tři běhy. U jednoho sólo běhu se hodnotí pouze má-li pes zájem lovit návnadu, a u zbylých dvou společných, že se nepere a neruší druhého psa.

Psi na start smí od stáří 15 měsíců malá a 18 měsíců velká plemena,

Coursing Ješín - foto: Pes Jíranejstarší smí mít ještě v závodní sezoně osm let. Vzhled závodního psa nesmí být uměle změněn, nesmí být stříháno přirozené osrstění, z dostihu jsou vyloučeny hárající, březí a kojící feny, jedinci zranění a špatné fyzicky zdatní. Agrese a napadání je důvod k diskvalifikaci.

Při závodu platí obecné veterinární předpisy. Pes musí mít náhubek, lehký,  dostatečně velký a pevný, aby na konci při dohadování se o kořist, nedošlo ke zraněním. Musí mít dečku k rozlišení, červenou a bílou, další pes pak má modrou, barvy určují i postavení psa na startu. Pes na sobě smí mít jen dečku a náhubek, obojkem, či postrojem by se mohl i smrtelně zranit, třeba při zavadění o překážku.

S coursingem se dá začít kdykoliv, je jedno, jak je pes starý.

Coursing Ješín - foto: Pes JíraPři chuti jsou téměř všechna štěňata, jejich hračkou  může být i střapec. Přivažte ho na klacek nebo na násadu koštěte provazem dlouhým do dvou metrů. Tahejte návnadu před štěnětem dokolečka, tak aby jí hned nechytlo. Pokud ho to baví, můžete se přihlásit kurzu pro začátečníky i se štěnětem. Dejte si pozor na jistá úskalí, u psa musíte zafixovat honění se za střapcem.  Nepouštějte psa na první běhy s jinými, stačí jedno napadení, nebo rozptylování, či výzvy ke hře a s coursingem může být i konec. Na psa nijak nespěchejte, pokud střapec pes uloví, tak odměna. Je-li pes fixován na návnadu a nenapadá druhého psa při společném běhu, přihlaste se na licenční běhy.

foto: Pes Jíra  pesjira.cz