Vodní psi,
tato skupina zahrnuje vodní retrívry a skupinu nečastých loveckých psů blízkých španělům. Tito psi slouží při lovu k přinášení usmrceného nebo raněného vodního ptactva zasaženého výstřelem lovce. Dále sem řadíme psy, kteří nahánějí a připravují vodní ptactvo do pozice vhodné k výstřelu nebo ulovení do sítí.
Navíc mohou vodní psi samozřejmě sloužit k nahánění ryb do sítí nebo k hlídání ryb v sítích, aby nedocházelo k jejich úniku pryč.
Nedílnou součástí využití vodních psů je pochopitelně také záchrana lidí při pádu do vody a další užitečné činnosti spojené s prací na rybářských lodích. Zástupci této skupiny plemen psů vynikají vysokou inteligencí, velkým pracovním nasazením, vysokou výkonností a samozřejmě výbornou schopností plavat a celkové pohyblivosti ve vodním prostředí. Mají velice hustou srst takové struktury, že nepropouští vodu a navíc výborně tepelně izoluje. Všechny tyto vlastnosti jim umožňují v chladném a deštivém počasí pracovat i po delší dobu bez vlivu na kvalitu prováděné práce
Přinašeči:
Americký vodní španěl byl vyšlechtěn k lovu kachen v americkém státě Wisconsin v okolí řeky Mississippi. Jeho původ se přisuzuje irskému vodnímu španělovi.
Barbet (francouzský vousáč) je jeden z nejstarších evropských vodních psů. Vodní retrívr s plovací blánou mezi prsty, který je příbuzný pudla. Svou důležitou roli sehrál v genetice briarda i francouzských grifonků. Všestranný radostný pes, který miluje agility a aportování míčů a létajících disků.
Chesapeake Bay retrívr má minulost opředenou bájí o dvou štěňatech novofundlandského psa, která přežila ztroskotání lodi v této oblasti. Tak došlo k jejich přikřížení ke zdejším psům a vzniku těchto mimořádně silných plavců, kteří umí excelentně využívat svůj ocas jako kormidlo.
Curly-Coated retrívr je považován za nejstaršího z britských retrívrů. Na jeho vzniku se pravděpodobně podílela plemena původních anglických vodních španělů a do jisté míry i novofundlandský pes zde sehrál svou roli. Povahově nebývá tolik vyrovnaný jako jiná plemena retrívrů, ale při správné a včasné socializaci se dá mnoha problémům předejít. Má sklony k náladovosti a bývá zdrženlivější k cizím lidem.
Irský vodní španěl je často mylně považován za přerostlého pudla. Přinášení vodního ptactva zdědil po původních anglických vodních plemenech španělů a byl přizpůsoben pro práci v chladných vodách Irska. Jeho šlechtitel tajemství původu nikdy nezveřejnil. Pravděpodobně se jedná o krev psů typu barbeta nebo pudla z Francie a možná portugalských vodních psů, kteří mohli do Irska připlout na rybářských lodích. Jisté je jedno, že se dosud v tomto směru vedou stále spory s nejasným verdiktem pravdy.
Labradorský retrívr je nejpopulárnější a nejvíce loajální plemeno psa. Pochází ze severovýchodního pobřeží Atlantského oceánu, kanadské provincie Newfoundland a Labrador. Původně se jim říkalo Saint John psi, podle hlavního města ostrova Newfoundland. Prapůvodní labradoři byli pomocníky a společníky místních rybářů, ale prakticky byli vyšlechtěni britskými chovateli.
Lagotto Romagnolo, kachní lovecký pes z regionu Emilia-Romagna provincie Ravenna severní Itálie. Jedná se o plemeno se starobylými kořeny, podobné linie jako psů na pyrenejském poloostrově. Dané plemeno vznikalo po rekultivaci tamní bažinaté krajiny a změněnou lesů za vinice. Byl používán k hledání lanýžů a tak byl postupně přestěhován do více kopcovité krajiny, kde se osvědčil jeho čich a srst, která dobře chrání v trní. Zde se osvědčila jeho přizpůsobivost v kombinaci s dobrou ovladatelností.
Španělský vodní pes (Perro de Agua Español) je v podstatě univerzální pes vycházející z původního zaniklého vodního španěla pyrenejského poloostrova, který je páteřním plemenem i pro ostatní vodní psy Evropy, barbeta, portugalského vodního psa, lagoto romagnolo, irského vodního psa a dalších. V dnešní době je používán jako ovčák i jako lovecký pes a navíc jako pomocník rybářů.
Pudl je původně lovecké vodní plemeno. Řadí se mezi jedno z nejstarších plemen vyvinutých speciálně pro lov vodního ptactva. Za domovinu se tomuto plemeni přisuzuje Francie.
Holandský vodní pes ( frízský kudrnatý pes, wetterhoun) je z regionu frízských jezer severo-západní části Nizozemska. Byl to pes rolníků a dělníků používaný k lovu vyder a malých savců. Na venkově navíc měl nezastupitelný úkol hlídače majetku.
Zlatý retrívr má americkou, kanadskou a britskou variantu. Britský má kratší nohy a kanadský nemá tak hustou srst, všechny linie jsou původem ze Skotska. Zlatý retrívr je pro svoji nenáročnost a univerzálnost jedním z nejpopulárnějších plemen na celém světě. Má plavací blány a je velice zdatným plavcem. Původně byl chován jako pomocník lovu vodního ptactva. Základem chovu lorda Tweedmoutha byla žlutá štěňata vrhu původních černých flat-coated retrívrů a tweedový vodní španěl, později přikřížení irským červeným setrem. Nejdříve byli vzniklí psi nazýváni zlatými flat-coated retrívry a později zlatým retrívrem. V chovatelských záznamech lorda Tweedmoutha, se dá vyčíst, kam mířil jeho chov, talentovaný retrívr, horlivý pracant při lovu ptactva s vynikajícím nosem. Zlatý retrívr je více pozorný a loajální k lidem, než používaní španělé, chtěl navíc vyrovnaného psa i do domácnosti.
Volavky:
Kooikerhondje je unikátní holandský pes využíván k nahánění kachen do předem připravených odchytových pastí. Na povel lovce nejdříve u kachny máváním svého bílého ocasu vzbudil nejistý pocit ohrožení, tím že ustupoval, před její zvědavostí, budil u kachny dojmem úprku a následovalo její pronásledování psa do pasti ze sítí, prakticky tímto způsobem mohlo být polapeno i celé hejno kachen najednou. V průběhu druhé světové války plemeno téměř zmizelo, zbylo pár desítek jedinců a jeho vzkříšením po válce má za následek, že trpí mnoho dědičnými chorobami.
Novoskotský retrívr (Nova Scotia Duck Tolling Retriever) je nejmenší a nejmladší z loveckých přinašečů. Pochází z nejvýchodnější pobřežní provincie Kanady, Nového Skotska, které není nijak vzdálené provincii Newfoundland a Labrador. Pochází z křížení retrívrů se španěly. Pracovali na podobné strategii lovu, jako bylo po staletí sledováno u lišky, rychlým míháním se na břehu upoutával pozornost hus a kachen, vylákal je z vody do střelného prostoru lovců, po přivolání psa ptáci vzlétli.
Rybáři a vodní záchranáři:
Portugalský vodní pes vyšlechtěn z původních plemen pyrenejského poloostrova, je jediný rybářský pes, kterého rybáři využívali ke všemu, co spadlo do vody nebo k vylovení předmětů, přitažení nebo vylovení sítí, k posílání zpráv na břeh nebo na druhou loď, k hlídání lodí v cizích přístavištích a samozřejmě naháněl i ryby do sítí. Rybáři je měli za členy posádky. Jde o velmi poslušného a šikovného energického psa vhodného kaktivním lidem.
Perro de agua Cantábrico, plemeno je historicky, kulturně a sociálně zakořeněné na severním pobřeží Španělska ve městech a vesnicích celého pobřeží provincie Kantabrie a východního knížectví Asturias jako nepostradatelný pomocník rybářů při rybolovu, sběru ryb nebo byl hlídač ukotvených lodí a zachránce lidí a věcí padlých přes palubu do moře a vynikající při lovu vodního ptactva. Zřetelně se od ostatních vodních psů liší kudrnatou bílou srstí.
Novofundlandský pes nese rysy mastifa a nemá daleko k labradorovi, jeho původ je prakticky nejasný. Jde o všestranné velké silné pracovní plemeno, které odjakživa pomáhalo rybářům tahat sítě, zajišťovat komunikaci a zachraňovat spadlé přes palubu do chladné vody. Jedná se o tzv. svatého bernardýna vody.
text: MVDr. Romana Kastlová