Detail druhu

výmarský krátkosrstý ohař

zlatý lovec - VÝMARSKÝ OHAŘ

 V minulosti byl chován v oblasti Výmaru v Německu a to pouze profesionálními myslivci, kteří o jeho chovu vedli samostatnou plemennou knihu. V jeho chovu nebylo nikdy použito jako zlepšovatele vlastnosti anglického pointra.

Patří svým původem mezi nejstarší plemena kontinentálních ohařů.

Zamyslíme-li se nad prací profesionálních myslivců tehdejší doby, je zřejmé, že pes pro jejich potřebu musel umět pracovat před výstřelem a zejména po výstřelu. Musel být spolehlivým přinašečem, stopařem. Musel také dokázat ochránit svého pána a majetek. Z těchto potřeb vyplývají vlastnosti "výmaráků".

Spolehlivě pracují před výstřelem, jsou důslední ve vyhledávání zvěře, ale nikdy jejich hledání nepokrývá tak velký prostor jako například u německých či maďarských krátkosrstých ohařů. Reakce na pach zvěře není tak blesková a vždy po navětření zvěře kousek za pachem postoupí a pak pevně vystaví. Jsou spolehliví přinašeči postřelené zvěře. Je u nich vrozená ostrost na zvěř, ale i na lidi, a jsou schopni bránit svého pána v ohrožení.  Proto se také jako jediní ohaři používají jako služební psi. Vodní práce nebývá jejich silnou stránkou. Výborně stopují.

Ze skupiny krátkosrstých psů z jiné oblasti než Německo nebo Rakousko - Uhersko jmenujme francouzská plemena Braque Francais (francouzský krátkosrstý ohař), od roku 1971 se chová jako dva typy. Typ Pyrenejský, který je lehký, temperamentní a nezapře v sobě hodně krve pointra. Vyniká elegantním pohybem s vysokým nesením hlavy a rychlou reakcí na pach zvěře. Ve Francii se užívá hlavně na lov pernaté zvěře. Typ Gaskoflský je těžší, pomalejší a lze ho přirovnat k výmarskému ohaři.

 Výška psa v kohoutku je 59 - 70 cm, feny 57 - 65 cm.

zdroj: PENZUM Znalostí myslivosti - nové vydání