Detail druhu

border teriér

Standard: 
1 border teriér

V poslední době se mezi plemeny, používanými při výkonu práva myslivosti, stále více prosazuje malý, ale odvážný a velmi vytrvalý pes borderteriér.

Šlechtitelé tohoto plemene kladli důraz především na upevnění jeho povahových vlastností. Vzhled borderteriéra s typickou malou, tak trochu vydří hlavou, se během času téměř neměnil. V českých zemích není toto plemeno moc staré. První byli přivezeni zhruba před 15 lety z Holandska. Borderteriér byl vyšlechtěn na pomezí Anglie a Skotska. Odtud i ten název, border anglicky znamená hranice. Ve své domovině je používaný jako smečkový pes na doprovod při lovech na koních. První věta standardu hovoří, že borderteriér je především pracovní plemeno, které má udržet tempo s koněm. Je nesmírně vytrvalý, rychlý a odolný i vůči terénu i klimatickým podmínkám.

Borderteriér je svým pracovním zařazením norník a čemuž odpovídá jeho exteriér, stavba těla a výška v kohoutku. Pokud byla liška zahnána do nor, nebo pokud v norách byla, tak se ji snažili dostat právě s těmito psy. Jsou velice úspěšní v klubových i mezinárodních barvářských a honičských zkouškách, kde sbírají úspěchy.

Na borderteriéch je oblíbená nejen jejich pracovitost a všestranné využití, ale jeho přátelská povaha a chuť k lovu.

 Je to milý malý psík, který s Vámi může pohodlně cestovat na lovy,  či jen tak být stále s Vámi.  V dnešní době je právě takové drobné, odolné, inteligentní, a přitom přizpůsobivé plemeno, které vítá pestré aktivity a hlavně lovecké příležitosti po boku svého pána, velice vyhledáváno.

Border má typicky klidnou povahu, ale při práci drak.

Chovatelé a majitelé borderteriérů se každý rok v červnu schází ve Štokách u Havlíčkova Brodu na takzvaných Dnech borderteriérů. Konají se tu zkoušky z výkonu a posuzování exteriéru, kromě zkoušek z norování nově i barvářské zkoušky. Zájem o tuto akci je veliký a souvisí s počtem štěňat zapsaných do plemenné knihy. Borderteriér se stal naším nejpočetnějším teriérem v rámci loveckých plemen.

Někteří lidé ho označují za nehezkého, pro myslivce krása pejska není důležitá, jako jeho lovecká připravenost. Je prostě dobrým kamarádem a společníkem, ale i pomocníkem v lovech. Dá se vzít i na posed,  jsou fantastičtí a absolutně v klidu, nanejvýš postřehnou, kde je zvěř. Po střele zbystří, okamžitě zpozorní a perfektně navede na zastřelenou zvěř. Je obdivuhodná jejich vyrovnaná povaha, je temperamentní, když jde o akci, prostě v lese práci odvede perfektně. Používá se převážně k norování, na naháňky, na černou zvěř a hlavně k dosledům. Je to neocenitelný pomocník při lovu, při dosledu zvěře, kdy zvěř odbíhá po ráně, tak zachraňuje celý lov a ukončuje i trápení zvěře a je vrcholem úspěšného lovu.

Proč roste zájem o borderteriéry? Spousta myslivců pochopila, že se s ním dá jít všude.

Myslivci se do něj zamilovali, vyměnili je za jinak oblíbená plemena. Borderteriér je aktivní a hravý pes a je pro něj ideální být cvičen myslivecky. Silně vyvinutý lovecký pud by se jinak snažil uplatnit jiným náhradním a ne zcela přijatelným způsobem. Ke svým lidem je velmi přátelský a dobře vychází i s dětmi. A svým pánům se ošklivý nezdá ani trochu. Je to kamarád, to je přítel, to je duše, která nás doprovází na osamělých lovech, který člověku rozumí, který vyjde vstříc, když se s ním člověk naučí komunikovat.

zdroj: Čt 1000 let myslivosti