Detail druhu

japan chin

Standard: 
1 japan-chin
japan chin - foto: Dorota Dziadkiewicz

Japanchin je velmi starobylé plemeno, které vzniklo už ve středověku v Japonsku.

Odkud a jak se dostali předchůdci tohoto plemene do Japonska traduje více legend. Mezi nimi je např. teorie o daru korejského císaře nebo dar čínských vládců. Ať už se do Japonska dostali jakkoliv, tak jen díky cílevědomému a usilovnému chovu se zde podařilo stvořit nové plemeno japan chin. Velmi dlouhé období se jimi pyšnily pouze císařské dvory. Byli ozdobou císařských komnat, maleb na zdech a dokonce i obsahem mnoha oslavných básní. Pejsci byli přenášeni japan chin - foto: Dorota Dziadkiewicz v rukávech kimon a dostávalo se jim nadstandardní péče. Do Evropy se chinové dostali až s portugalskými námořníky přibližně v 17. století. Z počátku byli v majetku pouze výše postavené společnosti stejně jako tomu bylo v Japonsku. Do Ameriky se dostali až v roce 1888 a první chovatelský klub tam byl založen roku 1912. Podle zápisků z Československé knihy rodokmenů  byli u nás chinové chováni již před rokem 1920. Rodokmenovou knihu japan chinů vedl Spolek chovatelů psů trpasličích plemen, který vznikl v roce 1929. Po 2. světové válce začal jejich chov nebezpečně upadat kvůli označení buržoazní pes. Dnes je chov v České republice veden v Japan klubu a Interclubu Orient pekinéz a japan chin. Každý rok je zapisováno několik desítek příslušníků tohoto plemene.

Japan chin má čtvercovou stavbu těla.

japan - chin Dorota DziadkiewiczOcas je nošen přes hřbet a dlouhá srst spadá podél boku. V poměru k tělu mají velkou hlavu. Čenichová partie je značně zkrácená. Široký nos vyniká velkými nosními dírkami. Při zavřené tlamě nesmějí být vidět zuby. Oči má velké, kulaté a posazené daleko od sebe. Nápadným znakem je jejich dlouhá a hedvábná srst se sklonem k odstávání. Zbarvení bývá nejčastěji bílé s černou, následováno bílou s červenou. Je žádoucí, aby znaky byly rozloženy rovnoměrně a cení se bílý široký znak od tlamy vzhůru na hlavu. Chinové dorůstají výšky 20 až 25 cm. Plemeno dosahuje hmotnosti mezi 2,5 až 3 kg. Při odpovídající péči a dobré kondici se dožívají průměrně 12 let.

Nádherné osrstění tohoto plemene nemá tendenci k zacuchávání, a proto není péče o srst extrémně náročná.

japan - chin Dorota DziadkiewiczBohatě stačí kartáčování jednou nebo dvakrát týdně. Aby si bílé zbarvení zachovalo svůj elegantní vzhled, tak je potřeba občas přistoupit i k vykoupání. Čas si vyhraďte i na kontrolování a čistění uší. Zvláštní péči si vyžadují kožní záhyby v obličejové části. Ty je potřeba čistit, aby i na těchto partiích zůstala srst bílá. Výchova chinů není náročná, protože jsou inteligentní a chápaví. Výcvik nesmí probíhat stylem drilu, ale chápavým a pro pejska příjemným způsobem. Použití trestů je velmi nežádoucí! Nejsou to psi pro chov venku v kotci, potřebují úzký kontakt s člověkem a hlavně jsou po celá staletí zvyklí obývat domácnosti. Mají průměrné nároky na pohyb. Velmi rádi si hrají a dovádí, proto by jim měl být dopřáván i dostatek pohybu venku.

Japan chin se pyšní nekomplikovanou povahou.

japan - chin Dorota Dziadkiewicz Je velmi přítulný a oddaný své rodině. Rád si hraje, proto výborně vychází i s dětmi, za předpokladu, že se k nim nechovají surově. Není to agresivní plemeno a minimálně štěká. Kousne velice zřídkakdy, musí tomu předcházet pocit ohrožení a blížícího se nebezpečí. Chinové dovedou překvapivě dobře skákat a šplhat. S ostatními psy i domácími mazlíčky vychází bez problémů. Je to výborný společník, který se dokáže přizpůsobit chodu domácnosti a náladě svého pána. K cizím lidem se zprvu může chovat odtažitě. Japan chin bude nejspokojenější, budete-li mít doma chiny rovnou dva. V době vaší nepřítomnosti se bude mít s kým zabavit při hře a následně šťastně usínat. Je to malý pejsek s velkou duší, který je předurčen k chovu v bytě. Ale miluje pohyb na čerstvém vzduchu, takže vás rád doprovodí i na delších procházkách.

text: MVDr. Romana Kastlová  chk-gremleens.estranky.cz   foto: Dorota Dziadkiewicz