Detail druhu

Skupina V. Špicové, severská a primitivní plemena

Špicové se rozdělují na plemena špiců německých, trpasličí špic, německý špic, vlčí špic a plemena špiců japonských, japonský špic, šiba inu, hokaido ken, akita inu.

Všichni špicové jsou velmi dobrými a ostrými hlídači, patří mezi psy hlučné, vytrvale a vydatně štěkající na cokoliv, zejména ti menší.

Kvůli jejich hlučnosti mohou někdy nastat problémy se sousedy. Někdy mají špicové pověst i dosti kousavých a náladových psů, při dobré výchově a vedení se dá jejich povaha dobře zvládnout. Špic může být oddaný, přátelský, i když je stále velice živý a temperamentní. Z historických osobností si trpasličí špice oblíbila a chovala královna Viktorie, Napoleonova manželka Josefina a Wolfgang Amadeus Mozart.

Severská plemena patří mezi plemena psů nejstarší, svým původem, stavbou těla, způsobem rozmnožování, nejblíže stojící k vlkům. 

Neznámější plemena tažných severských psů jsou Malamuti, původem z Ameriky, husky a samojedi ze Sibiře. Na závodech jsou dnes k vidění spíše alaskáni jde o užitkové křížence severských saňových psů a na spritové trati se používají evropští saňoví psi kříženec greynhounda, pointera,… .

Mezi lovecké severské psy pak patří zejména lajky a karelští medvědí psi. Svým způsobem lovu jsou to honiči, na stopě se však chovají tiše. Mají velmi dobře vyvinuté všechny lovecké vlohy, zejména pak ostrost na škodnou. Jako lovečtí psi jsou ve své domovině nesmírně všestranní, u nás většinou pracují při naháňkách na černou zvěř.

Všichni seveřané jsou nesmírně inteligentní a samostatní, ke svému majiteli velkou vazbu nemají. Nebývají ani příliš mazliví a kontaktní. Příchod cizí osoby oznamují hlasitě, ale nikdy na ni neutočí. K lidem jsou naprosto nekonfliktní. Pro svoje vlastnosti přírodních plemen, budou seveřané vždy psy jen pro určitou hrstku svých příznivců. Rozhodně to nejsou psi vhodní pro každého.

Primitivní plemena jsou plemena vzniklá pouze působením přírodních podmínek, prakticky bez přispění umělé selekce člověka. 

Nejtypičtějším představitelem je basenži. Africké plemeno, které neštěká.

text: N. Šebková