Detail druhu

jelen lesní

jelen lesní - foto: Václav Přibáň

U nás se vyskytují jeleni ve dvou zeměpisných rasách a to:

  •  jelen lesní středoevropský 

Jelen lesní středoevropský (jelen západní )je menší a pod krkem má nápadnou hřívu. Jeho hmotnost je 120-160 kg, laň až 80 kg.

  • jelen lesní karpatský

 je mohutnější o hmotnosti 180-250 kg, laň i přes 100 kg. Paroží má mohutnější a členitější, někdy mezi opěrákem a korunou vyrůstá čtvrtá lodyhová výsada (vlčí výsada). Koruna vzniká, jsou-Ii na konci lodyhy alespoň 3 výsady (nad opěrákem). Má-Ii jelen na každé lodyze různý počet výsad, nazývá se nerovný a označuje se dvojnásobkem podle lodyhy s větším počtem výsad. Jelení zvěř přebarvuje 2 x do roka (jarní duben-květen, podzimní září-říjen).

Myslivecká mluva - jelen; laň, kolouch (zvěř holá).

Vývoj paroží:

  • pučnice ve stáří 8 měsíců,jelen lesní - foto: Václav Přibáň
  • první paroží - (krátké lodyhy bez výsad) "špičák" ve druhém kalendářním roce, zřídka i členitější,
  • druhé paroží ve třetím roce, vidlák, šesterák, osmerák běžně, řidčeji desaterák, dvanácterák. V dalších letech nasazuje zpravidla mohutnější paroží s větším počtem výsad. Doba shazování, nasazování a vytloukání paroží je závislá na věku a tělesné kondici jelenů. Nejdříve shazují nejstarší jeleni (přebarvují však jako poslední) a to již na konci února a na začátku března. Středně staří jeleni ukončují shazování většinou v březnu a nejmladší v dubnu až do začátku května. Ve stejném pořadí probíhá také růst a vytloukání paroží. K vytloukání dochází od konce června do konce července. Nejmladší jeleni vytloukají í v srpnu. Postupným stárnutím jelenů se zmenšuje schopnost tvorby velkého paroží (asi po 13 až 14 letech se lodyhy zkracují a snižuje se počet výsad) Těmto jelenům se říká jelení zpátečníci.

Biologie

  •  jelení říje probíhá od poloviny září do poloviny října na tzv. říjištích, jelen lesní - foto: Václav Přibáňkam za laněmi řicházejí jeleni (často až desítky kilometrů). V době říje se jeleni ozývají troubením. Říje může být rušná halasná) nebo tichá. Její průběh značně závisí na poměru pohlaví, počasí a klidu v honitbě. Mimo říji žijí jeleni v oddělených tlupách, přestárlí jedinci osaměle, laně s různě starými mláďaty vytváří někdy početné tlupy, přičemž hlavní místo zde zaujímá vedoucí laň (čelná). Laň je plná (těžká – březí) 33 až 34 týdnů. Koncem května, častěji však v červnu klade jednoho, zřídka dva kolouchy. Ihned po porodu nutí laň kolouchy opustit místo zrození. Laň je pohlavně dospělá od 2. roku života.
  • Stáří lze určit u živé zvěře jelení podle: celkového vzhledu a držení těla, mladá zvěř je štíhlá, hlava úzká, krk protáhlý, hříva u jelenů sotva patrná, - stará zvěř je zavalitější, má hranatý trup, hlavu má tvar tupého klínu, krk krátký a silný, znatelnou hřívu u jelenů, laně pronesené břicho. Odhad věku ulovené zvěře lze určit podle úbrusu stoliček dolní čelisti, úbrusu řezáků a jejich úhlu postavení vůči ose čelisti.

Jelen je naše nejhodnotnější trofejová zvěř.

Vývoj chrupu

  • jelen lesní - foto: Václav Přibáň výměna chrupu (mléčného tj. 22 zubů) za trvalý je ukončena asi po 32 měsících života.
  • úplný chrup má 34 zubů a vzorec je 6 řezáků, 4 špičáky (kelce, osny), 24 stoliček

Řezáky v horní části chybějí a špičáky v horní čelisti se nazývají kelce a jsou loveckou trofejí. Špičáky v dolní čelisti se podobají řezákům a těsně s nimi sousedí.

 Neustálým žvýkáním se korunková část stoliček, původně oboustranných, postupně opotřebovává (obrušuje). Proto chrup slouží jako pomůcka při odhadu stáří ulovené zvěře (parohaté i rohaté) - opotřebení stoliček (obrušováním).

Prostředí

  • jelení zvěř žije v rozsáhlých lesích od nížinných luhů až po horní hranici lesa. jelen lesní - foto: Václav PřibáňPotravou jsou jí různé trávy a byliny, listí keřů a dřevin, z plodů zejména žaludy, bukvice, kaštany a jeřabiny.

 Za normálních poměrů má během 24 hodin potřebu se asi 8krát pastvit. V lesních porostech s nedostatkem přirozené potravy (monokulturách) škodí ohryzem kůry, v době mízy i loupáním kůry zejména na kmenech smrků, ale i ostatních dřevin. Škody vznikají hlavně koncem zimy. Na vlhkých místech se jeleni kaliští. Tato místa jsou vyhledávána zejména na sklonku říje. Kaliští se celoročně.

zdroj: PENZUM Znalostí myslivosti - nové vydání   foto: Václav Přibáň foto-priban.cz