Detail druhu
daněk evropský
Je převážně oborní zvěří, na některých místech žije úspěšně i ve volnosti. Daňčí zvěř vykazuje nejmenší barevnou stálost z naší spárkaté zvěře. Známe jedince černé, bílé, žluté, rezavé a nejběžnější - skvrnité.
Daněk má hmotnost od 40 do 60 kg, daněla od 30 do 50 kg, daňčata od 15 do 20 kg
Myslivecká mluva:
daněk; daněla (danělka), daňče – zvěř holá.
Paroží:
- parohy se nazývají lopaty a tvoří je dvě přední výsady - očník a opěrák a rozšířený konec lodyhy, která má na zadním okraji prstovité výběžky tzv. krajkování.
Vývoj paroží:
- v 6. měsíci narůstají pučnice, postupuje obvykle od špičáka k vařečkáči (i kořenáč), který má konec lodyh v počáteční fázi zploštělý a dále pak k lopatkáči (střednímu, silnému) a následně k silnému a kapitálnímu lopatáči. Nejlepší paroží má daněk mezi 6-10 rokem života. Charakteristické pro dospěle daňky je rozložité paroží s dlouhými lodyhami a dlouhou širokou lopatou ukončenou "krajkováním". Počínaje vařečkáčem daněk shazuje paroží v květnu (mladé kusy) a staří daňci již v dubnu. Vytlouká v srpnu až září.
Prostředí:
- vyhovují nejlépe listnaté či smíšené lesy s dostatkem luk a volných ploch. Potravou jsou byliny, trávy, plody lesních dřevin.
Biologie:
- daňčí říje probíhá od října do listopadu a daňci se ozývají tzv. rocháním (chraplavým). Psychický stav je vyznačen pohybem kelky, což je projev pohody a bezpečí anebo naopak ohrožení, a to tlupa zrakem vnímá. Daněla je plná (těžká - březí) 32 až 33 týdnů a klade v červnu převážně jedno, někdy i dvě daňčata. Není naší původní zvěří, pochází z východního Středomoří, u nás se počal chovat na konci středověku. Je zvěří značně společenskou, žijící převážně v tlupách, jen staří daňci jsou samotáři.
Stáří lze určit u živé zvěfe podle:
- celkového vzhledu a držení těla,
- mladá zvěř je štfhlá, hlava úzká, krk protáhlý,
- stará zvěř je zavalitější, má hranatý trup, hlavu má tvaru tupého klínu, krk krátký a silný. Odhad věku ulovené zvěře lze určit podle úbrusu stoliček dolní čelisti, případně úbrusu řezáků a jejich úhlu postavení vůči podélné ose čelisti.
Daněk je vhodnou zvěří pro obory i pro volné honitby. Má výbornou zvěřinu, v příznivých podmínkách se množí rychleji než zvěř jelení.
zdroj: PENZUM Znalostí myslivosti - nové vydání
foto Václav Přibáň - foto-priban.cz