Detail druhu

drop velký

drop velký - zdroj: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Drop velký je typický představitel stepní fauny a ještě donedávna hnízdil v bezlesých oblastech celé Eurasie, je to jeden z nejtěžších létajících ptáků světa. V současnosti je výskyt dropa velmi ostrůvkovitý, žije v nížinách a otevřené zvlněné krajině v sušších a teplejších oblastech, vyskytuje se v biotopech v oblasti Velkého Žitného ostrova Dunaje na Slovensku a v oblasti Dolního Rakouska  Weinviertel, jeho pokles početnosti v evropských státech pokračuje. 

 

V České Republice jsou oblasti výskytu úrodné nížiny Znojemska a v současné době se na našem území nevyskytují trvalá hnízdění tohoto druhu a je tak řazen mezi kriticky ohrožené živočišné druhy. Drop velký Je ohrožen zejména změnou ve skladbě pěstovaných rostlin, intenzivním využívání ploch, které se dříve nechávaly ladem, likvidací hnízd zemědělskou technikou či rušením. V 70. letech minulého století se počet dropů na Znojemsku odhadoval na 40 jedinců, po roce 1996 byl však zaznamenán jediný případ hnízdění.

Drop velký je pták velikosti krocana, který se pohybuje častěji chůzí než letem,

drop velký - zdroj: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

z pohledu lovectví není zařazen mezi zvěř. Kohout váží 10 - 15 kilo a slepice jen mezi 5 a 6 kilogramy. Zbarvení je rezavohnědé s tmavými skvrnami, spodina křídel, břicha a ocasu jsou bílé. Živí se rostlinou i živočišnou potravou, jako je hmyz, myšovití hlodavci a drobní obojživelníci. Tok probíhá od března do června, hnízdo je mělká jamka v zemi, do které samice snáší nejčastěji 2 vejce, žijí polygamně. Samci jsou v období rozmnožování nápadní charakteristickým tokem. V našich podmínkách jsou ptáci věrni svému tradičnímu hnízdišti a zimovišti.

 

Pro tento druh byl připraven v roce 2005 záchranný program a jeho základem je změna zemědělského hospodaření pro dropa velkého, v oblasti jeho tokaniště, hnízdiště a zimoviště. Jedná se o finančně náročné opatření a nebyl nalezen vhodný zdroj prostředků, záchranný program nebyl realizován.

Příčiny jeho ohrožení a jeho zmizení z České Republiky je změna struktury pěstovaných plodin, pěstování kukuřice, pšenice, absence vojtěšky. Intenzifikace zemědělské výroby, vysoké dávky hnojiv a pesticidů. Jeho rušení zemědělskou činností v období inkubace vajec  a při sklizni plodin.

 

 9. 6. 2014 Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uzavřela dohodu s Agrospolem Hrádek,

má připravit podmínky návratu dropa velkého, který ze Znojemska vymizel před dvaceti lety. Dohoda vychází ze zkušeností Rakouska, citlivé obhospodařování krajiny prospívá motýlům, drobným ptákům či koroptvím, jak je vidět v rozmanitém biotopu dropa ve  Weinviertel, Niederösterreich, v Dolním Rakousku. Je to o pár kilometrů dál a dohodou změny hospodaření připraví podmínky pro jeho návrat do České republiky.

Zemědělci z Hrádku se zavázali vyčlenit přibližně sto hektarů půdy, kde bude seta speciálně navržená mozaika plodin, jetelotravní směsky, proso, vičenec, pohanka, vojtěška, řepka či ozimá pšenice a krmná kapusta. 

drop velký - zdroj: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Nebudou se používat chemická hnojiva a pesticidy, při kosení plodin se bude důsledně postupovat od středu k okrajům, aby polní ptáci a savci měli možnost přesunout se do sousedního porostu. V dalších oblastech kolem bude zemědělské hospodaření uzpůsobeno tak, aby ptáci a další živočichové nebyli nadměrně rušeni a negativně ovlivňováni. Součástí dohody je i trvalý monitoring zájmových druhů rostlin a živočichů na dotčených pozemcích a v jejich okolí. Popsaná změna hospodaření je příspěvkem České republiky k naplňování mezinárodního Memoranda o porozumění a spolupráci při ochraně dropa velkého, které podepsalo několik středoevropských zemí. ČR přistoupila k tomuto memorandu v roce 2009.

Zdroj: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR