Nová země
Amerika je nyní považována za místo, kde se vyvinul moderní kůň, Equus caballus.
Předtím, než se pruh země, spojující Severní Ameriku a Asii ponořil pod vodu, jak vznikl Beringův průliv, koně tudy pravděpodobně přecházeli a šířili se do Asie a Evropy. Někteří téměř určitě zůstali v Americe, ale neví se, co se s nimi stalo. Žádné koňské pozůstatky, datovatelné k jakékoliv periodě po době ledové, nebyly nalezeny, takže se zdá, že po deset tisíc let nebyli v Americe žádní koně. Koně znovu vstoupili na americký kontinent v roce 1519, kdy španělský dobrodruh Hernando Cortés přistál v Mexiku a malou skupinkou dobyvatelů a šestnácti andaluskými koňmi.
Severoameričtí indiáni byli většinou špatnými chovateli koní a nenamáhali se chovat výběrově. K výjimkám patřil kmen Nez Percé. Na konci 18. století příslušníci kmene vyšlechtili vysoce kvalitní skvrnité koně, které pojmenovali appaloosa. Indiáni používali také mustangy, zdivočelé potomky koní, kteří utekli původním osadníkům.
Kolonizátoři atlantského pobřeží s sebou také přivedli koně. První rozlišitelné národní plemeno, které vzniklo z těchto importovaných koní, je narrangsettský mimochodník, vyšlechtěný na Rhode Islandu hlavně z norfolkského klusáka. Nicméně začátky, které vznikly díky exportu a křížení s ostatními plemeny, vedly k tomu, že čistokrevný narrangasettský mimochodník vyhynul.
V polovině 19. století vzniklo ve Spojených státech křížovou plemenitbou jedno z největších amerických plemen, standardbred, americký klusák. Jeho jméno vzniklo ze standardu, který je pro koně vypracován během výběrového chovného programu. Dnes je americký klusák základem pro klusácké dostihy a hraje velmi důležitou roli v zušlechťování jiných plemen.
Quarter-horse, americký kovbojský kůň, je nejstarším žijícím americkým plemenem. Je to také kůň ve Spojených státech nejpočetnější, celosvětově je jich registrováno osm set tisíc. Kůň je vyšlechtěn v 17. století osadníky z Virginie a Karoliny jako zvíře pro všestranné použití. Jeho schopnosti byly zjišťovány závodem na čtvrtmílové trati, a odtud pochází jeho jméno. Jak Američané postupovali na západ, americký kovbojský kůň se projevil jako výborný kovbojský pony.
Další starodávné americké plemeno je morgan. Je potomkem jedinečného hřebce buď velšského coba nebo anglického plnokrevníka narozeného v roce 1793. Kůň patřil majiteli hostince a jmenoval se Figure. Od něho jej koupil učitel, který se jmenoval Hustin Morgan, a odtud pochází jméno plemene.
Spolu s plnokrevníkem a narrangasettským mimochodníkem se také stal zakladatelem plemene saddlebred, americký jezdecký kůň. Toto plemeno bylo vyšlechtěno v 19. století majiteli plantáží na jihu, kteří chtěli koně pro přehlídky, na němž by se pohodlně dalo jezdit. Výsledkem je americký jezdecký kůň, skvělý kůň, který má tři nebo pět chodů. Je velmi populární na přehlídkách, kde se předvádí buď pod sedlem, nebo v zápřeži. Později je v oblasti Tenessee vyšlechtěn kůň s ještě jemnějším chodem než má americký jezdecký kůň, tenesseeský mimochodník. Oficiálně je uznán jako plemeno v roce 1935. Spojené státy mají také registr koní, kteří jsou definováni podle barvy, ale nejsou ještě skutečným plemenem nebo typem. Z těchto koní je nejatraktivnější palomino, slavný hollywoodský kovbojský pony. Pinto je oblíbeným koněm indiánů, kteří využívali, že jeho dvě barvy napomáhají maskování. Z nedávné doby je pak nejznámější albino, jehož geny se ukazují být dominantní. Pokud jde o importované koně, pak nejpočetnější je anglický plnokrevník, protože dostihový sport je hlavním sportovním průmyslem ve Spojených státech. Druhým nejpočetnějším je shetlandský pony, který se používá v lehké zápřeži. Další importovaná plemena, která mají vlastní plemenné knihy, jsou velšský pony, hackney, clevelandský hnědák, peršeronský kůň, belgický chladnokrevník, trakénský kůň, clydesdaleský kůň a arabský plnokrevník.
Jediný původní americký pony se vyvinul nedávno. Je to Pony of the Americas, americký pony, který je vyšlechtěn v roce 1960 za použití hřebce appaloosa, s předky arabského a amerického kovbojského koně a shetlandského ponyho.
Kanada nemá žádné původní plemeno koní, kanadský klusák se uznává pouze jako typ.
Nicméně chov koní v Kanadě vzkvétá už od dob, kdy v roce 1665 je i francouzskými osadníky přes Atlantik přivezeni první koně. Někteří z potomků těchto koní se nalézají na ostrově Sable, kde se vyskytují divoce od 18. století.
zdroj: Velká kniha o chovu a výcviku koní