Detail druhu

Latino

obrázek druhu

Na obrovských úrodných pláních Argentiny se vyvinul z koní importovaných španělskými osadníky

 v 16. století criollo, kůň gaučů, honáků dobytka. Základní stádo se pravděpodobně vytvořilo z lodního nákladu stovky andaluských koní a několika lehčích tažných koní, kteří připluli v roce 1536. CABALLO-OVERO-CRIOLLO-PURO-LOS-NOGALESPo vydrancování Buenos Aires utekli a žili divoce v Pampách. Díky adaptaci těchto koní na drsné přírodní podmínky se vytvořilo plemeno criollo, kreolský kůň.

Různé pokusy zlepšit vlastnosti kreolského koně přílivem cizí krve se ukázaly být chybnými a nyní jej Argentinci chovají výběrově. Jedním z testů používaných pro budoucího chovného koně je výroční jízda na 470 mil, během níž musejí koně nést náklad o váze sedmnácti kamenům, jeden váží 6,3Kg, a nesmějí být krmeni.

de--criollo-puro Světově proslulý argentinský pólo pony je potomkem criolla a vznikl křížením mezi ním a anglickým plnokrevníkem. První mu poskytl houževnatost a životní energii a druhý rychlost. Argentina je také jedním z největších světových producentů anglického plnokrevníka. Nicméně domácí poptávka je tak vysoká, že se jen relativně málo koní vyváží.

Brazílie má devět milionů koní, jednu z největších koňských populací na světě.

mangalarga - Carat Mont SerratJejím původním koněm je crioulo, menší verze koně criollo. Velká část této obrovské pracovní síly je používána armádou, pro níž jsou koně neocenitelní v drsných horských oblastech země. Hřebci jsou pro armádu dostupní buď z vlastních středisek remont, nebo jsou půjčováni od velkých chovatelů. Arabští koně a angličtí plnokrevníci jsou používáni k produkci jezdeckých koní a bretonští koně k produkci tažných koní. Někteří z koní plemene crioulo jsou zušlechťováni příměsí cizí krve španělských a portugalských koní. V minulém století byla cizí krev použita k založení většího plemene,  mangalarga. Toto plemeno na oplátku výběrově zušlechtil Cassiano Campolino v roce 1840, a tak vzniklo plemeno campolino.

Peru bylo hlavní španělskou základnou v Jižní Americe,

peruanos de pasoa proto se jen málo koním podařilo utéci a žít divoce. Nejslavnější peruánský kůň je peruánský mimochodník, který se vyvinul z berberského a arabského koně před 300 lety. Má unikátní mimochod, kterým může po dlouhou dobu klusat rychlostí až 26 km za hodinu.

Peruánští mimochodníci byli vyváženi do Portorika, kde působili jako zakládající stádo pro plemeno Paso Fino. To se nyní chová ve velkém počtu v USA.

Venezuela, jako většina zemí jižní Ameriky,

má svůj vlastní typ koně criollo, který vznikl adaptací přivezených španělských a portugalských koní na horké, drsné místní podmínky. Nazývá se Ilanero.

  zdroj: Velká kniha o chovu a výcviku koní