vnitřní patazité u koček
Škrkavky, toxokaróza
Žijí ve střevě a živí se částečně natrávené jídlem, takže kočce ubírají potřebné živiny. Postupně se zhorší její stav, srst bude matná, může se jí zvětšit břicho. U koťat se může objevit průjem, zácpa a anémie, což má daleko dramatičtější následky. Vajíčka se šíří do prostředí výkaly. K nákaze dochází nejčastěji kontaktem s trusem nemocné kočky nebo kontaktem s myšmi, krysami, hmyzem. Proto je třeba kočky, které chodí ven, pravidelně odčervovat. A je vhodné udělat rozbor stolice na parazity.
Tasemnice
Její přítomnost prozradí zralé články s vajíčky v okolí análního otvoru. Vypadají jako spirálovité zrnka rýže. Mezihostitelem je blecha, která požírá vajíčka. Blechu sežere kočka, vajíčka se v jejím střevě uvolní, čímž začíná nový cyklus. Proto je odblešení důležité.
Toxoplazmóza
Jde o onemocnění způsobené prvokem Toxoplasma gondii. Je to zoonóza, tzn., Že nemoc je přenosná na člověka a může se jí vlastně nakazit kterýkoliv savec. Toxoplazmóza většinou probíhá u koček bez příznaků, ale někdy pozorujeme teplotu, výtok z nosu a očí, dušnost, průjem, rychlejší únavnost. Při zasažení nervové soustavy se objeví porucha koordinace pohybů a obrna.
Kočky vylučují stádia vývoje Toxoplasma svým trusem. Pokud se u kočky zjistí, ošetří se, i když nemá žádné příznaky. K rychlému zastavení vylučování se používá toltrazuril (Bycox) minimálně 4 dny. Po té se dělá kontrolní vyšetření trusu a pokud je třeba léčba se prodlouží. Kočky chované pouze v bytě a krmena komerčně vyráběnými krmivy mají minimální možnost se nakazit. Trus stačí vyšetřovat preventivně 2x ročně. Jedinci s volným pohybem po venku se snadno nakazí lovem hlodavců. Největší riziko je u koťat. Kočky by neměly být krmeny syrovým masem, protože může obsahovat toxoplazmové cysty. Je nutné ho uvařit nebo hluboko zmrazit na -20 ˚ C na nejméně 3 dny.
Toxoplasma jsou nebezpečné hlavně pro těhotné ženy, protože mohou způsobit potrat nebo poškodit mozek plodu. U starších dětí a dospělých se vyskytuje oční forma. K nakažení člověka dochází i snědením nedostatečně opracovaného masa.
Dirofilarióza
Existuje podkožní a srdeční forma. Patří mezi zoonózy, tzn. choroby přenosné i na člověka. Mezihostitelem je komár, ve kterém překonají část svého vývoje.
Dirofilaria immitis způsobuje srdeční červivost. Dospělé hlístice se nacházejí v pravé komoře a plicních cévách a malé larvy mohou v krevním oběhu vyvolat tromboembolie. Podkožní červivost je zapříčiněna hlísticí D.repens. Larvy v krevním oběhu také způsobují tromboembolie.
Giardia intestinalis
Parazit tenkého střeva savců. Pomocí adhezivního (přísavného) disku se zachytí na povrchu střeva. Způsobí zkrácení klků a dochází k malabsorpce, hlavně tuků a v nich rozpustných vitamínů. U nemocných jedinců pozorujeme hubnutí, průjem, kožní projevy jako zarudnutí (kopřivka). Výrazněji příznaky nacházíme u mladých zvířat, u starších koček infekce probíhá latentně, skrytě. Infekce se přenáší fekálně orálním způsobem. Prostředí je kontaminované cystami, které jsou velmi odolné, přežívají ve vodě a půdě několik týdnů a nezničí je ani běžné dezinfekční prostředky.
Izosporóza - kokcidióza
U koček parazituje Isospora felis a Isospora Rivolta. Lokalizují se v tenkém střevě. Paratenickým hostitelem jsou myšovití hlodavci, jejich sežráním se kočky nakazí. Je to onemocnění hlavně mláďat do 3-4 měsíců. Izospory ve střevě ničí epitel, zvíře má vodnatou stolici, průjem s příměsí krve, což má za následek celkovou dehydrataci a anémii. Je popsána také ztráta hmotnosti, bolest v oblasti břicha, problémy s dýcháním a nervové příznaky.
Echinokokóza
Echinococcus multilocularis je tasemnice parazitující i ve střevě koček. Mezihostitelem jsou hlodavci, hmyzožravci, také člověk, nakazí se například při sbírání a konzumaci lesních plodů, které jsou znečištěny výkaly lišek, kontaktem s nakaženými zvířaty. Z přijatého vajíčka se vyvine larva. Ta putuje organismem a nejčastěji se usadí v mozku a játrech. Vytváří laločnaté cysty a bez léčby toto onemocnění končí smrtí.
Klinické příznaky jsou u koček nevýrazné, pozorujeme hubnutí, nekvalitní srst. Důležité je zamezit požírání hlodavců.
U antiparazitárních přípravků je třeba rozlišovat, zda jsou určeny pro psy nebo pro kočky!
Přípravky pro psy obsahují látky toxické pro kočky, vedou k poškození zdraví až k úhynu. Kočky jsou obecně citlivější na různé přípravky, hlavně ty, které slouží pro povrchové ošetření. Hrozí u nich, že při čištění srsti místo aplikace olizují, látka se jim dostane do těla a protože u koček je snížen detoxikační mechanismus, dojde k otravě. Pro kočky jsou nebezpečné přípravky obsahující permethrinum a pyriproxifen běžně používané u psů. Před aplikací je vhodné přečíst si příbalový leták. U koček je bezpečnější používat antiparazitní obojky.
Mezi další látky výrazně toxičtější pro kočky patří:
- Léčiva obsahující kyselinu acetylsalicylovou: Aspirin, Anopyrin, Acylpyrin
- Paracetamol: Ataralgin, Panadol, Paralen
- Přípravky k zevnímu použití obsahující uhelného dehet, ichthamol
- Některá antibiotika: chloramfenikol
- Dezinfekční preparáty s fenoly pro kočky nepoužíváme
foto: chovatel jasmna text: Zuzana Širicová