Detail druhu

vnější paraziti koček

kočka domácí

Blecha

Je nejčastější vnější parazit koček. V současnosti je nejrozšířenější blecha kočičí Ctenocephalides felis. Napadá i psi, případně člověka nebo drůbež. Na rozdíl od jiných druhů svého hostitele neopouští, saje jeho krev a rozmnožuje se. Její vývoj trvá za optimálních podmínek 11 dní. Pro kočky je blecha nepříjemná, protože způsobuje svědění a také je může nakazit tasemnicí, pro kterou je blecha mezihostitelem. Zablešené koťata trpí anémií. První známkou zamoření blechami je úmorné škrábání na hlavě a kolem dolní části páteře. Blechy se objevují nejčastěji na jaře, kdy se probudí ze zimního spánku. V srsti objevíme malé černé hrudky podobné mletému pepři. Jde vlastně o zbytky zaschlé krve, kterou se blechy živí.

Existují různé preparáty - pudry, obojky napuštěné účinnou látkou, spot-ony a regulátory růstu hmyzu, které zabrání dokončení jejich vývoje. Je důležité asanovat i pelech a celý prostor, kde se kočka zdržuje, abychom se zbavili nakladených vajíček.

Roztoči, svrab

Jsou dva základní druhy roztočů, buď napadají kožich nebo žijí v uších. Jelikož jsou nepatrné velikosti, odhalíme je, až když způsobí nějaké viditelné škody. Na srsti pozorujeme vypadávání chlupů, vznikají lysiny a kůže má stroupkový, strupovitý charakter. Často se nazývá "prašivina". V uchu se zase tvoří voskové, hnědé nánosy, které jsou znakem jejich přítomnosti, roztočů.

Ušní svrab způsobuje Otodectes cynotis, který napadá vnější, zevní zvukovod. Projevuje se svěděním, později se objevuje nadměrné množství ušního mazu, který je tmavě hnědý a nepříjemně zapáchá. Strupy a maz obsahují živé roztoče, ale na člověka se nepřenášejí. Při neléčení může dojít až k proděravění bubínku a rozšíření infekce do středního a vnitřního ucha.

Většinou jím trpí divoce žijící kočky a zanedbané koťata. U domácí kočky je ušní svrab příčinou 70% zánětů zvukovodu.

Kožní formu svrabu způsobuje Notoedres cati. Prvním místem lokalizace jsou ušní boltce a odtud se šíří na celou hlavu, krk i končetiny. Postižený jedinec se intenzivně škrábe, dochází k tvorbě silných strupů s příměsí krve a srst postupně vypadává. Typická je tvorba puchýřků s nadměrnou produkcí šupin. Kůže postupně hrubne a vznikají na ní záhyby, hlavně v oblasti očí. Oční víčka se slepují, zvíře ztrácí orientaci, je apatické, nepřijímá potravu, hubne. Koťata se po narození infikují od matky. U volně žijících koček se s tímto onemocněním setkáváme v předjarním období. Neléčený svrab může končit smrtelně. U člověka je infekce krátkodobá, hojí se spontánně za 2-3 týdny.

Klíšťata

Častěji je najdeme u koček, které se pohybují venku nebo jsou chovány venku. Stejně jako blechy i klíšťata sají krev. Jsou nebezpečný tím, že přenášejí původců mnoha onemocnění např. lymeskou borreliózu. Při odstraňování je dobré používat rukavice a pinzetu a po vytažení klíštěte ránu vydezinfikovat. Důležité je, aby hlavička nezůstala v kůži, neboť může způsobit zánět a následně vznikne absces, dutina vyplněná hnisem.

Naše vysavače si totiž skvěle poradí s chlupy z našich domácích miláčků. 

text: Zuzana Širicová