Začátky akvaristiky
Pod termínem akvaristika chápeme nauku o chovu a odchovu, rozmnožování vodních živočichů a pěstování vodních rostlin.Akvárium je nádrž, která přes sklo umožňuje pozorování organismů uvnitř, akvaristika je provozována i v nádržích, v kádích či zahradních bazéncích.
Akvaristiku rozdělujeme na sladkovodní a mořskou, dle původu chovaných organismů.
Ve sladkovodní akvaristice je často používáno ještě dělení na studenovodní, organismy mírného pásma, našich zeměpisných šířek, a tropickou akvaristiku, organismy tropů a subtropů světa.
Historie chovu vodních organismů sahá až do starých Théb, odkud je známo nejstarší vyobrazení chovanců, ukazuje zahradní bazén s lekníny a rybami. Další doklady o chovu ryb v zajetí pocházejí z Mezopotámie. Velkou tradici má chov zlatých rybek, v Číně byly chovány již 1150 př. n. l. v nejstarší zoologické zahradě, kterou si pro sebe zřídil císař Wen Wang a v moderní historii akvaristiky se chov zlaté rybky datuje od roku 1728, kdy byla rozmnožena v Holandsku.
První česky psanou knihou o akvaristice je dílko J. Kafky, 1885 Akvárium,
jeho živočišstvo a rostlinstvo. První import akvarijních ryb do Čech realizoval S. Vráz, který přivezl bojovnice Betta splendens. 1899 v Praze proběhla první akvaristická výstava při Hospodářské výstavě a vznikl První spolek přátel akvárií a terarií, v Brně byl založen akvaristický spolek Iris 1901. První akvaristické časopisy, 1910 Akvaristický obzor a 1921 Akvaristické listy. První veřejné akvárium bylo otevřeno v Praze, 1923 - 1937. První mezinárodní výstava živorodých ryb se konala 1981, a 1985 bylo uspořádáno první mistrovství republiky živorodých ryb.
text: Vladimír Vrabec