Akvárium a technické vybavení
Akvária dělíme dle způsobu zhotovení ,
- Celoskleněná, litá, elementky,
- tradiční rámová s kovovým skeletem, tato tradice se stává archaismem,
- lepená skleněná, v současnosti nejrozšířenější,
- speciální velké výstavní nádrže, které bývají kombinovány s azbestocementem, betonem, laminátem, apod.
dle funkčnosti odlišujeme
- akváriaspolečenská, dekorativní , pokud hostí vyvážené společenstvo ryb a rostlin a toto je sestaveno tak, aby reprezentovalo určitou zoogeografickou oblast , jihoamerické tropy, indomalajské vody, a obsahuje organismy pouze z daného území, hovoříme obiotopním akváriu, pokud slouží především k dekorativnímu pěstování vodních rostlin a chov ryb v něm není prvořadým účelem jeho zřízení, hovoříme o holandském akváriu
- odchovná, pro potěr, pro ryby určené k dalšímu chovu a rozmnožování,
- karanténní a izolační, pro ryby nově získané či podezřelé z onemocnění,
- speciální, pro účely fotografování ryb, izolaci samců, bazénky,
dle systému,
- nádrže samostatné, každá je nezávislá na ostatních,
- průtokových, systémy jsou využívány hlavně ve velkých chovech a stálých výstavách, kde jsou jednotlivé nádrže opatřeny přítokem a odtokem vody.
Nenáročné druhy ryb chováme bez problémů v nádržích bez jakéhokoliv technického vybavení
pouze se základními pomůckami typu škrabky na řasy, lovítka, fajfky, síťky na rybky, odkalovacího zvonu. Týká se to zejména labyrintek, které mají schopnost přijímat vzdušný kyslík, čichavci, bojovnice, nebo některých nenáročných živorodek. Taková akvária však nelze použít pro reprezantační účely a ani pro chované ryby nepředstavují většinou ideální prostředí.
Kromě nádrže potřebuje dnešní akvarista i technická zařízení usnadňující chov, mořská akvaristika technická zařízení vyžaduje.
Vzduchování, zařízení zásobuje vodu kyslíkem a zajišťuje proudění a míchání vody v akváriu.
Nejčastěji jde o vzduchovací motorek opatřený rozvodem vzduchu hadičkami zakončenými vzduchovacím kamenem. Vzduch je přes něj vytlačován a uniká vodním sloupcem ve formě malých bublinek. Větší sestavy nádrží používají centrální rozvody vzduchu z různých kompresorů, želvy, turbodmychadla.
Filtrace udržuje dobrou kvalitu vody, filtry jsou vnitřní v akváriu a vnější mimo něj,
- mechanicky hrubé nečistoty zachytává ve filtrační náplni,
- chemicky biologická filtrace, bakterie usazené ve filtru pomáhají odbourávat škodlivé látky v akváriu,
- čistě chemická filtrace prostřednictvím nákladných zařízení vychytávajících určité ionty. Princip filtrace je jednoduchý, voda prochází přes určitou filtrační náplň, která má co největší povrch, kvůli usídlení užitečných bakterií. Používá se bioakvacit, různé písky, keramické součásti, speciální vápenaté drti.
- filtrační náplní lze ovlivnit i chemismus vody v akváriu, aktivní uhlí, rašeliník.
Osvětlení nádrže, sluneční světlo svým působením nevyhovuje nárokům tropických organismů,
vyžadují rovnodennost, 12/12 h světlo a noční klid. Žárovky jsou nevhodné vzhledem k nízkému stupni efektivity, většina energie se přemění na teplo a nevhodnému spektrálnímu složení světla. Zářivky jsou optimální, zvláště ty speciálně vyráběné s vhodným spektrem záření pro daný typ akvaristiky pro růst rostlin ve sladkovodním akváriu, pro korály a chaluhy v akváriu mořském. Zářivky lze obecně užít do 1m hloubky nádrže. Hluboké nádrže osvětlujeme halogeny a speciálními výbojkami s vhodným spektrem, opět jsou vyráběny pro tyto účely, tyto je nutné umístit v dostatečné výšce nad hladinou vzhledem ke zvýšení odparu, hřejí.
Topná tělíska jsou dnes s vestavěným termostatem udržujícím určitou teplotu vody,
Dezinfekci vody a odstranění škodlivých činitelů jsou dvojího typu
- ozonizace, voda protéká zařízením, které díky el. výbojům produkuje silně reaktivní ozón, který oxiduje NO2 na NO3 a působí toxicky na vodní organismy, ve vyšší koncentraci i na ryby, zařízení užíváme dle návodu, často je kritizováno, způsobuje absolutní sterilitu prostředí a ryby chované s jeho použitím po přemístění do jiného prostředí jsou choulostivé a podléhají banálním onemocněním. V některých případech má ozonizace oprávnění, naopak ji nelze užít v případě labyrintních ryb, neboť ozón je těžší a hromadí se nad hladinou a vede k úhynu.
- UV, ultravioletový zářič, na sterilizaci vody působí UV záření, voda která protéká speciální křemíkovou trubicí, nezasahuje do celého systému jako ozonizace, dnes je UV nejrozšířenější systém, UV zařízení se řadí za filtr, tím nehubí užitečné bakterie usazené ve filtru, velké uplatnění má ve velkých průtokových systémech.
Zařízení vyrábějící chemicky čistou vodu pro akvaristické účely, tři způsoby,
- klasická destilace, využívána v mořské akvaristice, kde přídavkem směsi určitých solí je po rozpuštění získána, mořská voda, na části destilační aparatury nepoužívat měď, voda se zvýšeným obsahem mědi je pro akvaristiku nevhodná,
- iontoměniče, umožňují vyčistit vodovodní vodu na bázi iontové výměny, přístroj má dvě kolony jednu s katexem a druhou s anexem, při průtoku vody dochází k výměně iontů ve vodě rozpuštěných látek za jiné neškodné, některé iontoměniče fungují i selektivně, vychytávají jen určité ionty, nevýhodou je, že při regeneraci se pracuje s žíravinami,
- reverzní osmóza - princip zařízení tkví v tom, že speciální membránou procházejí pouze molekuly vody, zařízení se napojí na vodovod, jedním vývodem vytéká voda chemicky čistá, druhým voda se zvýšeným obsahem solí, nevýhodou jsou vysoké pořizovací náklady, výhodou naopak nízké náklady provozní a bezobslužný provoz.
Dávkovače CO2, jde o speciální zařízení, které podporuje růst akvarijních rostlin.
Využívá toho, že při zvýšené dostupnosti uhlíku probíhá rychleji tvorba rostlinných organických látek, umožňují rychlejší růst rostlin. Dávkovače CO2 pracují se sifonovými bombičkami, pomalu uvolňují plyn, ve větší míře působí na ryby narkotizačně až smrtelně.
Odpěňovač, proteinový odlučovač, skimmer, jde o zařízení, které využívá elektrostatické vazby škodlivých látek na povrch bublinek,
vzniklá pěna překapává, jednou za čas se odstraňuje. Mořská akvaristika se bez něj neobejde. Zařízení se umísťuje na počátek filtračního systému, voda která jím projde je silně prokysličená a podporuje nitrifikaci,
Vápenný reaktor, je specialita mořské akvaristiky,
jde o nádobu naplněnou vápencem či korálovým pískem, kterou proudí voda obohacená CO2, dochází zde k reakci, kdy vzniká hydrouhličitan vápenatý, připojený systém obohacuje vápennými ionty.
Je spousta dalších akvaristických přístrojů, pro speciální činnosti, pokročilý akvarista se s nimi setká, jde o zařízení využívaná při rozmnožování ryb, různé speciální rošty a mřížky, umělé tlamy, v mořské akvaristice simulační přístroje proudění, chlazení nádrží, dále měřící přístroje různých parametrů vody.
text: Vladimír Vrabec