gekončík noční
Nedoporučuje se chov v párech,
protože samci jsou velice aktivní a samici by po čase uhonili. Možné je chovat jen jednoho samce nebo několik samiček pohromadě, pokud není v plánu tyto fascinující živočichy rozmnožovat. V jednom teráriu chovat pouze jednoho samce, jinak dojde k vzájemným soubojům, při kterých by s největší pravděpodobností jeden z nich uhynul, v tom lepším případě velice strádal. Optimální a nejčastější je chov skupinky jeden samec a tři až čtyři samice. Já chovám své gekončíky doma ve skupinkách jeden samec a čtyři až pět samic. V takové skupince samec rozdělí rovnoměrně svou pozornost mezi všechny zbývající samičky. Gekončíky nesmíme chovat v teráriu s ostatními druhy gekonů, protože se vzájemně nesnesou.
Gekončíky chovám v teráriích
100 x 50 x 35 cm, nepoužívám žádnou zadní stěnu a to z důvodu lepšího čištění terárií. Ve stropě terária je umístěno větrání, provedeno pomocí pásu pletiva šířka 7,5 cm, po celé délce terária. Součástí terárií je i skleněná teráska posypána pískem. Gekončík si rád vyleze kam se mu chce, je dobré mu do terária umístit hodně úkrytů, například,: obrácený květináč s vytvořeným otvorem, obrácenou kokosovou skořápku, a umělé imitace skály. Musíme mít hlavně na paměti, že úkryty musí být nejen hezké a estetické ale pro zvíře bezpečné. Do každého úkrytu musí být bezproblémový přístup, abychom ho moli kdykoliv zkontrolovat. Nikdo přece nechce gekončíka zachraňovat zpod hromádky kamení. Živé rostliny napomáhají udržet vhodné klima a poskytují zvířeti úkryt a stín, ale nedoporučuji, je těžké je udržovat, zvířata je ničí. Výhodnější je do terária umístit rostliny umělé, jsou dražší, ale zase vydrží a stačí je omývat teplou vodou. Dále je vhodné terárium 2x týdně rosit vodou a to v době kdy se vypíná světlo.
- V teráriu mám umístěné trio misek:
- na vodu - průměr cca 10cm, hloubka cca. 2cm
- na minerální směs - průměr cca 5cm, hloubka 2 cm
- na moučné červy - průměr cca. 5cm, hloubka 3cm.
- Osvětlení, do terárií lze nainstalovat zářivku, já osobně ji nepoužívám. Terárium mám umístěné v blízkosti okna, takže není potřeba. Doporučuje se ji používat jen v hodně tmavých místnostech, kde je nedostatek světla a zvíře by tím pádem nevědělo kdy je den a kdy noc.
- Vytápění, topným kamenem, který je puštěný 24 hodin denně a vypínám ho jen při zimování. Mimo kámen používám 25W žárovku umístěnou v obráceném květináči cca. 25cm nad teráskou na které se mí chovanci velice rádi vyhřívají, nebo se spíše válejí jak prasátka…:o) V nádrži by měl vzniknout teplotní gradient - pod zdrojem tepla až 35°C, u země 25°C. Zvíře si samo najde ideální místo. V noci může teplota klesat všude až ke 20°C. Je dobré umístit terárium tak, aby bylo v klidové zóně pokoje a zvíře nic nerušilo.
Vodu je nutné měnit minimálně jednou denně a při každé výměně vody misku řádně vyčistit.
Dospělé gekony krmím tři dny v týdnu.
Gekony nechávat přežírat! Pár dnů v týdnu nekrmit, dospělec při krmení spořádá 2 - 4 cvrčky.
Pestrá strava gekona:
- cvrčci
- sarančata
- švábi
- jednodenní holátka myší
- potemník moučný
- potemník brazilský
Doporučení:
- mouční červy - při dlouhodobějším užívání mohou způsobit zažívací problémy
- veškeré cvrčky je třeba obalovat v práškových vitamínech, osobně používám různé směsi (Roboran H, Nekton MSA, Plastin, Bone Aid), které pravidelně střídám.
- někteří jedinci přijímají i smetanové krémy, med a hodně zralé měkčí ovoce, s tím ale nemám zkušenosti
- na jaře a v létě doporučuji vyrazit na louku a nachytat kobylky, které se chytají poměrně snadno
- v zimě je to ovšem problém, a proto je zvíře odkázáno na hmyz, který si sám chovám, nebo při nedostatku kupuji ve zverimexech a nebo objednávám u velkochovatelů
- zvíře též potravu vylučuje
- je dobré veškeré zbytky potravy použité i nepoužité odklízet a alespoň jednou týdně vyčistit veškeré znečištěné zařízení terária
Rozlišení pohlaví nebývá u gekončíků složité.
Při správné výživě a teplotě při výchově mláďat se dá pohlaví rozeznat již kolem 3-4 měsíce věku. Všeobecně bývají samci větší a zavalitější než samice. Samec má řadu preanálních pórů a vystouplá pouzdra hemipenisu u kořene ocasu. Jsou to takové dvě malé kuličky v pouzdře za kloakou. Kvůli tomu má také zduřelý kořen ocasu. Tyto znaky samice nenesou.
Samotnému páření předchází zimování,
které lze simulovat nejlépe v podzimním období, trvá 1-3 měsíce. Zajistíme to tak, že po tuto dobu nebudeme v teráriu zapínat žádný zdroj tepla, teplota klesne na pokojovou a gekončíkům se zpomalí jejich metabolismus, nebudou tak aktivní, budou přibírat na váze, zakulacovat se. Krmit je stejně pestrou stravou, pouze vypustíme myší holátka. Neopomenout dostatek vody. Nutné pozorovat zdravotní stav chovanců a při viditelném úbytku váhy, ukončit zimování. Tak stačí učinit jen pro daného jedince a ostatní můžou zimovat dál. Při zimování si odpočinou hlavně samice, které naberou dostatek energie na páření a snášení vajec v nadcházející sezóně. Zimování se ukončuje pozvolna, tím že začneme se zvyšovat teplotu. To je startér k rozmnožování. Já začínám zimování v první polovině listopadu a končím ke konci ledna.
Rozmnožování, k páření připouštím samice nejdříve v době,
kdy dosáhnou hmotnosti min 45g - 50g. Tím se vyhneme zbytečnému přetěžování samiček a minimalizujeme možnost problému při nebo po snůšce. Obvykle se mi gekončíci začínají pářit na konci ledna a začátku února. Samec začne „jak o život“ vrtět ocáskem a na samici doráží, to je součástí páření a není čeho se obávat. Samec se při samotném aktu zakousne samičce za krk, podsune se ocasem pod ní a dojde k samotnému aktu započetí: Celá akce trvá jen pár sekund, a opakuje několikrát po sobě a v průběhu celého roku kromě zimování.
Samice klade dvě, výjimečně i jedno kožovité vejce
4x - 8x ročně do předem připravených kladišt´. Postačí zatmavená krabička s rozměry 20 x 20 x 10cm. V ní substrát, obvykle vlhký písek, lignocel, nebo toho v poměru 1:1. Písek musí být opravdu vlhký, jinak do něj samička vejce nenaklade. Snůšky jsou v rozmezí přibližně dvou týdnů až měsíce. Záleží na věku a stavu samičky.
Nakladená vejce je nutné do 24 hodin od snůšky přemístit do předem nachystaného inkubátoru.
Vajíčka ukládám do inkubačních krabiček dvěma způsoby.
- Každou snůšku zvlášť
- Do jedné větší krabičky dám vejce z více snůšek
Vajíčka gekončíků inkubuji v substrátu jménem SERAMIS - jde o takové drobné granulky vypáleného jílu, které velmi dobře přijímají vlhkost a nehrozí přemokření vajíček. Před použitím je propláchnu vařící vodu, tím je dezinfikuji. Po vychladnutí na pokojovou teplotu naplním krabičky do výšky vajec a doplním vodu. Při ukládání vajec je důležité dodržet, aby bylo vejce zapuštěno do substrátu. Tím se vyvarujeme zbytečnému vysušení vajíček. Jakmile máme vajíčka v inkubační krabičce a následovně v inkubátoru, už nemanipulovat, může dojít k úmrtí zárodku. Pokud dodržíme všechny výše uvedené pravidla, přibližně po 60-70 dnech, při teplotě 27 - 32°C a 75 -90 % vlhkosti se líhnou malé dráčata. Ta po narození měří kolem 70mm a váží jen cca 2g. Na teplotě velice závisí i délka inkubace, poměr samiček, samečků a jejich zbarvení. Při teplotách:
- 27- 28°C, se líhnou mláďata přibližně po 65dnech a jsou to v naprosté většině samičky. Při nižších teplotách jsou gekončíci v dospělosti tmavší
- 31 - 32°C, tj. maximální bezpečná teplota pro inkubaci, se líhne téměř 90% samečků a cca 10% samiček. Všechna mláďata jsou poté světlejšího zbarvení s menším počtem černých skvrn a líhnou se už za 45 -50 dní.
Líhnutí trvá od několika mála minut až po celé hodiny.
S přesouváním mláďat do odchovných boxů nespěcháme, mláďatům dá velkou práci se z vajíčka vysoukat.
Mladé gekončíky odchovávám v plastových nádržích o rozměrech 50x30x30cm, v jednom maximálně po 10-15 kusech a vždy jen mláďata stejně stará a veliká. Vytápím ji 15W žárovkou 12-14 hodin denně. Malí gekončíci čerstvě vyklubaní z vajíčka jsou velice plaší a agresivní. Žrát začínají po prvním svleku, který je cca 2-4 dny po narození. Dávám jim stejné podmínky jako dospělým chovancům s jediným rozdílem, že místo substrátu mají papírové kuchyňské ubrousky a místo kamenných jeskyněk rourky od toaletního papíru. V misce s vodou o průměru 5cm a hloubce 1cm umístím vždy ´´záchranný kamínek´´ aby se naši neplavci neutopili. Nádrž 2x denně rosím, kvůli větší vlhkosti u které se mladým usnadní svlek kůže. Krmí se1-2x denně cvrčky do velikosti 1/3-1/2 hlavičky mláděte, občas malými šváby a moučnými červy, kvůli nevyváženému poměru vápníku a fosforu. Ve, vitamín minerálním přípravku obaluji všechnu potravu. Při dodržení těchto pár zásad, je odchov mláďat bez problémů. Dbejte na to, nenechávejte hladové cvrčky s mládětem v teráriu přes noc. Můžou ho napadnout a ublížit mu, pokousat ho, zabít. I to se mi stalo, nechal jsem cvrčky s dvoutýdenními mláďaty v teráriu přes noc a ráno jsem jedno našel ohlodané. Doporučuji, s cvrččí potravou, zároveň kousek zeleniny či ovoce nebo psí granule. Co to takto praktikuji, nemám s agresivitou cvrčků problémy, je to jejich přirozenější potrava.
Koupí nového gekončíka do chovu, musí projít vstupní karanténou.
Obecně se doporučuje 30 dní, já dodržuji tří měsíční. Během karantény je každé zvíře drženo individuelně v odděleném karanténním boxu. Jako podklad slouží kuchyňské papírové ubrousky, které jednou týdně měním. V nádrži se nachází jen miska s vodou a domeček. V průběhu karantény posílám jednou měsíčně trus na parazitologický rozbor včetně testu na přítomnost kryptosporidií. Vzorky posílám v dobře uzavřených a označených zkumavkách, využívám služeb Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Jeden rozbor přijde přibližně na 200,- Kč. V průběhu karantény projdou gekončíci čtyřmi testy a pokud vyjdou všechny negativní tak můžeme zvířátko s radosti přidat do chovné kolekce.
Pamatujte, že gekončík není klasický domácí mazlíček jako pes nebo kočka, proto je třeba s ním zacházet opatrně.
Pokud s ním chcete být více v kontaktu, musíte ho na to odmalička pravidelně připravovat. Čím méně jste s ním v blízkém kontaktu, tím lépe pro něj. Samozřejmě jsou i výjimky. Mám doma gekončíka který si mou pozornost vynucuje neustálým škrabáním a narážením do dvířek terária.
text: Jakub Doležel gekoncik-nocni.cz foto: Milan Kořínek BioLib.cz