Turský harlekýn
Jedná se o atraktivního psíka, který je plný vitality a vynalézavosti. Uplatnění najde ve sportech, kde může naplno rozvinout svou rychlost, mrštnost a radost ze života a díky svým vlastnostem je ideální třeba pro agility nebo jako průvodce jezdců na koni či na kole, zároveň je výborným společníkem pro každého, kdo nemá rád nudu.
Hlasitě brání cizím osobám ve vstupu na území jeho domova nebo území k hlídání jemu svěřené, přesto bezdůvodně nikoho nenapadá. Pro svou rodinu je příjemným a milým společníkem, který se snáší ostatními domácími zvířaty. Není dlouhosrstý a je odolný aby byl schopen žít i celoročně ve
nku a tím není náročný na místo ubytování, stejně tak se lehce udržuje.
Pes nově vznikajícího plemene má již svůj standard a právoplatný průkaz původu UCI, čímž může být na všech národních i mezinárodních výstavách ve všech 30 zemích spadajících pod UCI vystavován.
Turského harlekýna se rozhodl v devadesátých letech vytvořit pan Vlastislav Martínek,
nelitoval velkého úsilí a času navzdory mnoha pesimistům, se mu jeho představa o exteriéru turského harlekýna naplnila, cílem bylo přiblížit se vzhledu již zaniklému plemenu známého jako krysařík škvrnitý
anebo karlovarský harlekýn a samozřejmě známé jako Harlekinpinscher a Karlsbader Pinscher, protože v těch dobách v těch krajích měli dvoutřetinový podíl němečtí obyvatelé. Turský harlekýn je regenerace plemene, co je spjaté a historicky doložitelné s oblastí Karlových Varů v osmnáctém až devatenáctém století a z počátku dvacátých let. Karlovarský harlekýn dle původních pramenů byl o něco větší než pražský krysařík, velmi barevně líbivý a naopak byl všestranně použitelný. Podnětem Vlastislava Martínka k vyšlechtění nového plemene je potřeba venkovských obyvatel mít u svých domovů malého, nenáročného odolného psa, mít dobrého a neohroženého hlídače.
Jako výchozí chovná zvířata jsou vybráni dva psi a jedna fena,
splňovali exteriérové i povahové požadavky, které byly vysledovány i u jejich rodičů. Na začátku nebylo možné zjistit stupeň příbuznosti, ale v chovu se neobjevili známky degenerace, jen bylo známo, že zvířata nebyla nemocná a byla očkována jen proti vzteklině. První etapa šlechtění byla zaměřena na upevnění požadovaných povahových i exteriérových znaků, v další pak jsou do chovu připuštěna pouze zvířata, která již plně splňují požadavky předběžného standardu jak po stránce exteriéru, tak i povah. Současně je již požadován jasný původ rodičů a samozřejmostí je výborný zdravotní stav. Z odchovaných zvířat jsou dále sestavovány chovné skupiny a je maximálně omezena příbuzenská plemenitba I. a II.stupně.
Nyní při vzniku nových plemen psů je ve světě stále několik chovatelů,
kteří se pokouší vyšlechtit nová plemena psů křížením místních plemen s některými mezinárodně uznanými plemeny a u FCl narážejí na jejich stanovisko neuznávat nová plemena. I v České republice je možné šlechtění nového plemene v rámci UCI, jak se to povedlo chovateli Vlastislavu Martínkovi s jeho turským harlekýnem, nazvaného podle jeho místa šlechtění Tursko, co je kousek od Prahy západoseverním směrem.
V Rokycanech na bonitaci psů je předvedl mezinárodním rozhodčím UCI,
dále svolilo předsednictvo UCI zapsáním do plemenné knihy a vystavili na ně právoplatné průkazy původu. Šlechtění plemene pokračuje za účasti dalších chovatelů, a pokud si toto plemeno, na základě své dobré použitelnosti získá dostatek zájemců, má tak zajištěnou budoucnost. Samozřejmě pan Vlastislav Martínek podá všem zájemcům a nadšencům vzkříšeného plemene všechny potřebné informace.
foto: Vlastislav Martínek mujweb.cz/tharlekyn