Detail druhu

Psí dostihy pro chrty a primitivní lovecká plemena

psí sporty - Dostihy - foto: Pes Jíra

Chrtí dostihy se běhají se na pískových nebo travnatých oválech. Travnaté dráhy jsou rychlejší, pískové jsou psům šetrnější a bezpečnější. V Británii, Irsku, v USA, v Austrálii a ve Španělsku, se pořádají profesionální chrtí dostihy ve spojení se sázkami, těmito pak proteče několik miliard peněz. Z Británie a Irska se uskutečňují soukromé transfery vysloužilých chrtů, které jinak čeká utracení, děje se tak přes různé organizace na ochranu zvířat, někteří ze psů se tak dočkají svého důchodu.

V Německu a Rakousku jsou profesionální závody chrtů zakázány, ve střední a západní Evropě jsou chrtí dostihy amatérské.

Obec Praskačka  u Hradce Králové a Praha Motol, místa kde jsou v ČR Chrtí dostihové dráhy s pískovým povrchem,  a travnaté Chrtí dostihové dráhy jsou v Lednici na Moravě, v Mladé Boleslavi a Kolíně. Na Slovensku je písková Chrtí dostihová drána u Nitry. Rakousko jsou dvě, písková je v obci Krenglbach a Marchegg  pak má Chrtí dostihovou dráhu travnatou.

psí sporty - Dostihy - foto: Pes JíraV evropských závodech se používají startovací boxy pro čest chrtů a vedení umělé návnady, zajíce je u vnitřního hrazení. Ještě v roce 1894 se běhalo za živou návnadou, byl to malý anglický chrt vipet, na startu musel dostat náskok, aby si zachránil život, dnes se běhá za kůží zajíce. Při licenčních zkouškách chrt oběhne jednu dráhu sám, zjistí se zájem o návnadu a u dvou společných běhů musí chrt prokázat nekonfliktnost a schopnost běžet s více psy. Věk pro licenční zkoušku je u malých plemen je od jenoho roku u ostatních plemen od 15 měsíců. Dostihovou licenci můžou získat od 15 měsíců malá plemena a ostatní plemena od 18 měsíců. S licencí chrt může startovat na všech dostizích i v cizině podléhajících FCI. Na dostih pes musí mít dostihový košík a dečku. Velká plemena závodí v distancích sprint, 280m, classic 480m, long 700m a supersprint  70m, (distance se liší podle možností tratí), v kategoriích pes, fena, mix, soloracing a běh mladých. Senioři psi a feny starší šest let absolvují tratě buď sprint 280m nebo clasic 360m, stejně jako malá plemena. Italští chrtíci a vipeti přesahující povolenou kohoutkovou výšku startují v kategorii velkých sprinter.

Jsou dva způsoby postupu do finále,

psí sporty - Dostihy - foto: Pes Jírapodle časů, se v každém běhu změří časy všech startujících. Psi běží dvakrát s výjimkou greyhoundů, s nejlepším časem postupuje 6 psů do finále, způsob je rychlejší při větším počtu startujících. Podle pořadí, se do finále postupuje systémem rozběhů a  opravných běhů. Způsob lze použít do šestatřiceti startujících, pořadatel musí respektovat výkonnost psů a sestavit tak rozběhy, kde nemá dojít ke kumulaci nejrychlejších nebo nejslabších. Opravné běhy a semifinále se sestavují podle daných tabulek.

Pro psi těchto zátěží je důležitá správná výživa,

bílkoviny živočišného původu, jsou dokonale využitelné,  nezbytné jsou i vitamíny a minerály. Hodně se využívají krmné směsi, určené pro psy s vysokými energetickými nároky. Velice důležitý je i odpočinek a nepřetížení psa, tj. vyžaduje i správný tréninkový kondiční režim.

Nejrychlejší je greyhound, běhá rychlostí průměrně60 km/h, a na rovinkách k 80 km/h. Vipeti a ostatní chrti jsou pomalejší.

Povahové založení chrtů apsí sporty - Dostihy - foto: Pes Jíra chrtovitých psů je jiné,

než u většiny psů. Je to dáno historicky a způsobem, jakým jsou po dlouhé generace chováni. Chrt je introvertní, je ideálním společníkem, ten kdo chrta nechápe a nenajde si k němu cestu, tak ho neuspokojí ani jako závodní zvíře.

foto: Pes Jíra  pesjira.cz