Výběr rybiček
Nerozlišovat podle barevného klíče, dvě červené, pět modrých.
espektujte, zvažujte
- teplotní nároky jednotlivých druhů, společně mají být chovány ryby se stejnými teplotními nároky,
- temperament ryb, nehodí se rychle zmatečně plující drobné rybky k majestátním exemplářům,
- agresivitu jednotlivých druhů, dravé a agresivní ryby nemohou být společně s druhy, které napadají,
- prostor, v běžném společenském akváriu na jednu středně velkou rybku počítat asi 3 litry vody, na rybku živorodou o něco více, 4 – 5 l, v dobře technicky vybavených nádržích lze počet ryb naddimenzovat.
Nejběžnější druhy ryb doporučené začátečníkům jsou,
sumci, krunýřovci Ancistrus, labyrintky, Betta splendens, parmičky, Capoeta tetrazona, dania, Brachydanio rerio, paví očka, Poecilia reticulata, black molly, Poecilia sphenops, kardinálky, Tanichthys albonubes, mečovky, Xiphophorus helleri, či platy, Xiphophorus maculatus.
Rybky transportujeme nejčastěji v PVC sáčcích, 1/3 vody a 2/3 vzduchu. V chladném období se vyplatí takové sáčky vložit do termotašky nebo do několika papírových sáčků, abychom zamezili prochladnutí a teplotnímu šoku u rybek. Po přinesení, pokud teplota vody v sáčcích neklesla příliš, v takovém případě ihned rybky převedeme do akvarijní vody, šok sice může způsobit úhyn některých exemplářů, ale ne všech, temperujeme sáček v nádrži až do srovnání teplot a poté rybky vypustíme. Netřeba připomínat, že nejlépe do karanténní nádrže, abychom si nezavlekli chorobu do nádrže společenské.
text: Vladimír Vrabec