Detail druhu

Onemocnění v chovu

Obecně platí, že zhruba 2/3 problémů jsou působeny nevhodnými chovatelskými podmínkami,

teplota, podvýživa nebo překrmení ryb, nevhodné složení vody, teprve ostatní vznikají v důsledku infekčních agens, viry, bakterie, prvoci, houby. Máme-li podezření na infekční chorobu či parazitózu, je nutno zahájit léčbu.

Je nutné se smířit, že většina léčiv poškozuje akvarijní rostliny, jde o nízké koncentrace látek, které jsou pro vodní organismy jedovaté a dávkují se v množství, které hodně škodí patogenním mikroorganismům, ale ještě relativně málo poškozují ryby.

Vyplatí se odlovit ryby s příznaky napadení či onemocnění do izolační či karanténní nádrže a zde aplikovat doporučené léčivo. V postižené nádrži částečně vyměnit vodu, zvýšit teplotu a mírně osolit vodu. Aplikujeme-li léčivo na celou nádrž, musíme vypnout filtraci. Vzhledem k tomu, že většina přípravků uvádí dobu, po kterou mají působit, obnovíme filtraci až po uplynutí této doby. Chceme-li látku rychle odstranit bez kompletní výměny vody v nádrži, doplníme filtrační náplň aktivním uhlím, které odfiltruje a naváže použité léčivé chemikálie. Před zahájením jakékoliv léčby, má-li tato mít smysl, musíme se pokusit určit původce choroby. To je možné na základě některých příruček a za pomoci zkušenějšího akvaristy.

text: Vladimír Vrabec